Kultura
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

czwartek,

14 czerwca 2018

12:50

Kulturalny weekend z Radiem Gdańsk. "Sąd ostateczny" w Operze Bałtyckiej

Burzliwe losy jednego ze znamienitych europejskich dzieł malarskich, "Sądu ostatecznego" autorstwa Hansa Memlinga, stały się inspiracją dla autorów opery. Produkcja przedstawia owianą mistycyzmem historię powstania i znaczenia tryptyku, zmagań jego twórcy jak i odbiorców, którzy mogli go podziwiać w różnych okolicznościach, realiach historycznych i miastach Europy.
Wędrówka obrazu rozpoczęła się od łupu, który przywiódł go do Gdańska i w tym miejscu znajduje się on obecnie jako stały eksponat.

Scena Opery Bałtyckiej, proponując "Sąd ostateczny" Krzysztofa Knittla, pozwala za sprawą mnogości środków operowych odkryć to dzieło w nowym kontekście i pochylić się nad fundamentalnym tematem oceny życia ludzkiego w kontekście dobra i zła. Autorem libretta jest Mirosław Bujko, muzykę stworzył ceniony za współczesne kompozycje Krzysztof Knittel. Główne partie wykonują znakomici polscy soliści.
 

W ramach naszej radiowej akcji Kulturalny weekend z Radiem Gdańsk rozdajemy zaproszenia na spektakl "Sąd Ostateczny". Spektakl specjalnie dla słuchaczy Radia Gdańsk odbędzie się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku 29 czerwca o godzinie 19:00. Podwójne zaproszenia można wygrać, słuchając naszego radia i biorąc udział w konkursach.

rg