Kultura
Fot. KFP/Mateusz Ochocki

piątek,

22 czerwca 2018

08:20

Festiwal kolorów, plecenie wianków, prastare ścinanie kani i wiele innych atrakcji. Tak zapowiada się najbliższy weekend

Pierwszy wakacyjny weekend zapowiada się przede wszystkim filmowo, teatralnie i muzycznie. Znajdzie się też coś dla miłośników dobrego jedzenia i dla tych, którzy wolą aktywnie spędzić wolny czas. Jakie propozycje przygotowało dla nas Trójmiasto i okolice?


Czeka na nas między innymi obrzucanie się kolorowym proszkiem, tony jedzenia czy prastare obrzędy kaszubskie.

KOLORY, FILM I TANIEC


W sobotę 23 czerwca, na Placu Zebrań Ludowych czeka nas Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej. To coś dla osób, które lubią się trochę pobrudzić. Od 16:00, co godzinę  powtarzany będzie wyrzut kolorowego proszku holi. Na wydarzeniu nie zabraknie też muzyki. Na scenie zagra zespół Majestic, a po nim C-Bool, znany z takich utworów jak Wonderland, Never Go Away czy Magic Symphony.Wstęp wolny.

Na dachu Teatru Szekspirowskiego odbędzie się pierwszy w tym sezonie seans filmowy w ramach cyklu "Kino na Szekspirowskim". Na pierwszy ogień idzie włoska komedia w reżyserii Paolo Virziego "Zwariować ze szczęścia". Bilety kosztują 10 zł.

Stary Maneż Noc Świętojańską obchodzi w sobotę i zaprasza na imprezę w klimacie Dirty Dancing. W programie przewidziane jest wspólne grillowanie, nauka plecenia wianków, pokazy tańca, animacji i wiele innych atrakcji. Wstęp wolny, impreza zaczyna się o 16:00.

DWA DNI IMPREZY

W sobotę i niedzielę z okazji 20-lecia odbędzie się cykl koncertów carillonu mobilnego Gdańsk. Koncerty odbędą się na terenie Centrum Hewelianum. Pojawi się także mobilna wystawa, która przybliży nam informacje o tych niezwykłych instrumentach. Impreza będzie trwać od 10 do 18:30, w sobotę wzbogaci ją koncert DJ'a Parysa o 17:00.

W sobotę w godzinach 12:00-02:00 i niedzielę od 12:00 do 20:00 na parkingu przy Muzeum Miasta Gdyni ustawią się Food Trucki, w których zamówimy dania z całego świata. Znajdziemy tam również strefę dla dzieci, odpoczniemy w strefie chilloutu, weźmiemy udział w zawodach w jedzeniu na czas i grach terenowych.

Slow Fest Sopot jest wydarzeniem skierowanym do osób, które lubią dobrze zjeść. Przy długim stole, który zostanie ustawiony na sopockim molo, każdy znajdzie coś dla siebie. Na odwiedzających czeka kilkadziesiąt restauracji, klikuset kucharzy, 70 tys. porcji degustacyjnych, 2,5 tys. kg ryb, 500 kg produktów regionalnych, 1,5 tys. kg warzyw, tona owoców i 10 tys. porcji słodyczy. Porcja degustacyjna kosztuje 5 zł, wstęp na molo 8 zł/bilet normalny i 4 zł/ulgowy.

HIP-HOPOWY SPEKTAKL

"Czerwony kapturek w gotik stajlu" to tytuł spektaklu, który odbędzie na placu przed fontanną przy molo w Sopocie o godz. 22 w niedzielę 24 czerwca. Twórcy spektaklu pokonują labirynt psychologiczny człowieka za pomocą hip-hopu czy beatboxu. Wstęp wolny.

GDYNIA KONCERTOWA

Cudawianki rozpoczną lato w Gdyni. W sobotę 23 czerwca na plaży w Śródmieściu będzie można się zrelaksować przy dźwiękach takich wykonawców jak duet PARA, Łona & Webber z zespołem The Pimps, Mela Koteluk i Dub Pistols. Start imprezy o 12:00. Wstęp wolny.

Z okazji obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej odbędzie się koncert zespołu Trzy Majtki, który zagra z najbardziej znanego polskiego niszczyciela - ORP Błyskawica. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00 w sobotę 23 czerwca.

COŚ DLA AKTYWNYCH

Dla lubiących aktywnie spędzić czas, zaplanowany jest XI Gdyński Nocny Przejazd Rowerowy. Osoby chcące w ten sposób przeżyć najdłuższy dzień w roku, powinny pojawić się 23 czerwca o godz 20:45 na Skwerze Kościuszki. Start o 21:00.

W dniach 23 - 24 czerwca odbędą się wyścigi motocyklowe Hard enduro. Motocykliści będą rywalizować w scenerii nadbałtyckich plaż i portu Ustki. Impreza rozpocznie się w sobotę o 11:30 w Porcie w Ustce i potrwa do 15:00. W niedzielę zawodnicy przeniosą się do Doliny Charlotty, a zmagania zaczną się o 9:30.

KONCERTOWA KOŚCIERZYNA

Niedziela to dzień koncertu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna". Start o 14:30. Tego samego dnia odbędzie się Piknik Świętojański, który wystartuje o 15:00 w Ogródku Jordanowskim. W programie przewidziano konkursy i gry dla najmłodszych - konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański i wiele innych atrakcji.

MALBORK DLA FANÓW FANTASTYKI

W weekend średniowieczne sale Muzeum Zamkowego w Malborku zamienią się w sale do gier fantasy. To w ramach konwentu fantastyki Krzyżakon. Ceny biletów zaczynają się od 20 złotych. Można je nabyć w Zespole Szkół Podstawowych nr 4.

DNI CHOJNIC

W weekend także Dni Chojnic. Impreza startuje już w piątek i potrwa do niedzieli. W programie Jarmark Świętojański oraz koncerty: pierwszego dnia wystąpi zespół Poparzeni Kawą Trzy, drugiego Wilki. W niedzielę, na zakończenie, Koncert Świętojański.

SEZON ŻEGLARSKI

W sobotę nad Jeziorem Żarnowieckim rozpoczęcie Sezonu Żeglarskiego. O 14:00 regaty, a od 16:00 pirackie zabawy dla dzieci: nauka węzłów, malowanie twarzy i konkurencje z nagrodami.

W najbliższy weekend także Wodna Fiesta w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich w Gdańsku. To regaty i wycieczki kajakowe, warsztaty żeglarskie czy strzelanie z łuku. Na miejscu także zbiórka na rzecz Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką. Festyn w sobotę od 10:00 do 17:00.

PRASTARY OBRZĘD

Kartuzy w sobótkowy wieczór przypomną prastare ścinanie kani. To kaszubski obrzęd, w którym kanie obwinia się za całe zło. Widowisko już w tę sobotę o 18:00 na rynku miasta.

 

Kamil Złotkowski/pOr