Kultura
Fot. materiały prasowe

wtorek,

12 czerwca 2018

17:00

Tu będą imprezy i wielka makieta Gdańska. W listopadzie IKM przeniesie się do Kunsztu Wodnego

Sala koncertowo-kinowa, sale warsztatowe, Punkt Informacji Kulturalnej, miejsce dla osób, które będą chciały popracować oraz wielka makieta Gdańska znajdą się w nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Otwarta zostanie przy Targu Rakowym 11 w listopadzie 2018 roku. We wtorek po raz pierwszy zaprezentowano dziennikarzom powstające wnętrza.

SZKŁO I METAL

Obiekt już stoi, trwają prace wykończeniowe w środku. Przeszklony budynek pokryty blachą miedzianą wzniesiono nad kanałem. Wraz z Forum Gdańsk okala Targ Rakowy, który stał się naturalnym przedłużeniem spaceru dla osób, które będą szły z Długiego Targu i ulicy Długiej.

- Na zewnątrz najważniejszymi elementami jest uwzględnienie osi Drogi Królewskiej i kanału Raduni oraz podrzędne znaczenie do budynków Głównego Miasta - mówi architekt Tomasz Rochna. Podkreśla, że kolor zabezpieczonej przed korozją blachy nawiązuje m.in. do koloru elewacji Kościoła Mariackiego.

Skwer TargRakowy11 KunsztWodny fot.DominikWernerFot. materiały prasowe


TU BĘDĄ IMPREZY I MIEJSCE DO PRACY

- W Kunszcie Wodnym będziemy mogli rozwinąć swoją działalność - mówi dyrektorka IKM Aleksandra Szymańska. Podkreśla, że będą tu jednak kontynuowane dotychczasowe działania. Znajdzie się tu Punkt Informacji Kulturalnej, w którym będzie można zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń w Gdańsku. W audytorium, w którym znajdzie się ok. 180 miejsc siedzących, odbywać się będą pokazy filmowe, koncerty, wykłady i debaty. Będą sale warsztatowe, księgarnia i bar.

Na parterze budynku znajdzie się pracownia, przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą spokojnie popracować, poczytać książkę czy poczekać na autobus lub spotkanie. W pomieszczeniu znajdą się biurka, kanapy, szafki, sieć WI-FI. - Dla osób, które regularnie będą chciały korzystać z Pracowni jako przestrzeni biurowej, przygotowaliśmy miejsce, w którym będą mogli zamykać swoje rzeczy oraz sprzęt biurowy - wyjaśnia Aleksandra Szymańska.

WIELKA MAKIETA GDAŃSKA

Na pierwszym piętrze znajdzie się wielka, multimedialna makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska, która z pewnością będzie atrakcją dla mieszkańców i turystów. Na mierzącej ok. 50 metrów kwadratowych makiecie będzie można zobaczyć historyczne budynki, zieleń, wiadukty oraz infrastrukturę stoczniową - dźwigi, pochylnie i doki pływające. Zaplanowano także ustawienie stanowisk multimedialnych z dotykowymi ekranami. Będzie możliwość porównania planów dawnego Gdańska z obecną zabudową.

Nazwa nowej siedziby IKM, czyli Kunszt Wodny, nawiązuje do urządzeń wodnych, które dbały w przeszłości o ciśnienie wody w gdańskich wodociągach. Stacja pomp działała tu od połowy XVI wieku do lat 70. XIX wieku. Kunszt Wodny wchodził w skład zespołu obiektów przemysłowych napędzanych siłą Raduni. Fragmenty historycznego muru kanału, odkrytego podczas budowy znajduje się na parterze IKM, przy wejściu do audytorium. W sali, w której znajdzie się makieta Gdańska, będzie także model Kunsztu Wodnego.

LETNIE PIKNIKI MIEJSKIE

Jeszcze przed otwarciem nowej siedziby w listopadzie, Instytut Kultury Miejskiej zaplanował na placu przed nią pikniki miejskie. 14 lipca odbędzie piknik miejski wokół tematów związanych z miejską przyrodą i zwierzętami w mieście. 11 sierpnia IKM zaprasza na piknik wokół tematów związanych z architekturą i dizajnem. 1 września razem z nowym sąsiadem, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, zorganizowany zostanie piknik literacki skupiony na literaturze dla dzieci i młodzieży.

Marzena Bakowska

Zobacz Galerię