Kultura
Zdjęcie ilustracyjne Fot. maxpixel.net

poniedziałek,

21 maja 2018

18:00

Nowa nagroda literacka na Pomorzu. "To ma być podpowiedź, co warto czytać"

Do 28 maja można zgłaszać książki, które wezmą udział w pierwszej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza". To nagroda dla pisarzy z Pomorza lub piszących o Pomorzu.
W 2018 roku zostaną ocenione książki, które zostały wydane w 2017 roku.

POMORSKIE WYRÓŻNIENIE

- Nagrodzeni zostaną autorzy, którzy mieszkają na Pomorzu lub z innych regionów, którzy piszą o Pomorzu - mówi dyrektor Departamentu Kultury Urzędy Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski. - Na przykład może być to kryminał, którego akcja toczy się w Trójmieście.

Nagroda ma być wsparciem dla pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa. - To ma być podpowiedź, co warto czytać. Z drugiej strony nagroda jest adresowana do środowiska literackiego i wydawniczego. Ma być rodzajem mecenatu dla autorów i wsparciem dla wydawców - dodaje Władysław Zawistowski.

TRZY KATEGORIE

Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza" będzie przyznawana w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku i całokształt pracy literackiej. Laureaci otrzymają pamiątkowe statuetki i po 10 tysięcy złotych. Nowe literackie wyróżnienie sfinansuje Samorząd Województwa Pomorskiego.

Zgłoszenia przyjmuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. - Ostateczny termin zgłaszania książek, które będą rozpatrywane przez pięcioosobowe jury, to 28 maja. Oceniamy, że kryteria udziału w konkursie za 2017 rok spełnia ponad 430 publikacji - mówi Bożena Orczykowska, p.o. dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

konf pras Wiatr od morza
Bożena Orczykowska i Władysław Zawistowski podczas konferencji prasowej poświęconej nowemu wyróżnieniu literackiemu. Fot. Urząd Marszałkowski w Gdańsku

Gala nagrody odbędzie się w październiku w jednym z trójmiejskich teatrów. Na razie organizatorzy nie przewidzieli możliwości ogłoszenia nominacji, czyli wyselekcjonowanych książek, z których ostatecznie zostaną wskazani zwycięzcy.

W skład jury wchodzą: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (przewodniczący), Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała – zastępca dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, dr hab. Katarzyna Szalewska i Władysław Zawistowski.

Marzena Bakowska