Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska

środa,

25 kwietnia 2018

13:51

Inwazja na Czechosłowację na niezwykłych zdjęciach. Gorąco przyjęta wystawa w Gdańsku

- Dużo emocji jest na tych zdjęciach. Bardzo silnie odczuwa się, co przeżywali nasi sąsiedzi, którzy zostali zaatakowani. Czarno-biała fotografia wzbudza poczucie większej autentyczności - mówili pierwsi widzowie wystawy "Josef Koudelka: Inwazja. Praga 68" w Europejskim Centrum Solidarności.

Zdjęcia pokazują inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Ich autorem jest czeski fotograf Josef Koudelka, który wyemigrował do Francji, aby pracować dla Agencji Magnum.

PAR67320
Fot. Josef Koudelka / Magnum Photos


INŻYNIER, KTÓRY ZOSTAŁ FOTOGRAFEM

Josef Koudelka porzucił karierę inżyniera lotnictwa, aby zająć się fotografią. Głównie interesował go teatr, a także życie Romów. - Trzydziestoletni Josef Koudelka przyjechał do Pragi z Rumunii dzień przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Chociaż nigdy wcześniej nie zajmował się wydarzeniami z pierwszych stron gazet, zdjęcia jego autorstwa, wykonane w ciągu siedmiu niezmiernie dramatycznych sierpniowych dni, stały się symbolem walki o wolność - pisała Irena Šorfová, kuratorka wystawy z galerii Art Link w Pradze.

PAR65493
Fot. Josef Koudelka / Magnum Photos


ZDJĘCIA POKAZANO W WIELU MIEJSCACH NA ŚWIECIE

Po wydarzeniach w Czechosłowacji, negatywy przemycono do Ameryki. W 1969 roku fotoreportaż ukazał się w wielu światowych czasopismach. - Te zdjęcia były pokazywane na całym świecie - powiedział Radiu Gdańsk dyrektor Instytutu Francuskiego Stanislas Pierret. Fotografie podpisywano "P.P.", od angielskiego zwrotu "Prague photographer" (praski fotograf). Anonimowość chroniła autora przed represjami komunistycznych władz.


Ze względów zdrowotnych na wernisaż nie przyjechał Josef Koudelka. Zamierza jednak jeszcze przed końcem ekspozycji odwiedzić Gdańsk.

PAR65797
Fot. Josef Koudelka / Magnum Photos


Zdjęcia i multimedia pokazujące inwazję na Czechosłowację będą prezentowane do 27 maja w sali wystaw czasowych. Wstęp jest wolny.

Ekspozycja "Josef Koudelka: Inwazja. Praga 68" jest częścią cyklu PRZEŁOMY '68, czyli wydarzeń w Europejskim Centrum Solidarności poświęconych faktom z 1968 roku. Towarzyszą jej warsztaty edukacyjne "Kiedy Josef wrócił do Pragi".

 

Marzena Bakowska