Kultura
Francuski film wyróżniony w Gdańsku Fot. Youtube/ CSW Łaźnia Gdańsk

poniedziałek,

23 kwietnia 2018

07:59

Francuski film wyróżniony w Gdańsku. "Współczesna opowieść o dzieciach miasta"

Francuski film "Fauves", autorstwa Cleophee Moser, zdobył I nagrodę na zakończonym w niedzielę w Gdańsku międzynarodowym 12. Festiwalu In Out, współorganizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

I nagrodę festiwalu In Out w wysokości 5 tys. zł ufundował marszałek pomorski.

In Out to festiwal dotyczący szeroko rozumianego ruchomego obrazu, tj. wideo-art, animacji, dokumentu i krótkich filmów fabularnych. Co roku festiwal ma inne hasło i motyw przewodni. W tym roku tematem głównym In Out był taniec/obraz.

CHAOTYCZNY ŚWIAT

Jak poinformowała rzecznik prasowy CSW Łaźnia Olga Jankowska, film krótkometrażowy w reżyserii Cleophee Moser (Mukala Musima) został zrealizowany w Douali (Kamerun) w 2017 r.

- "Fauves" to współczesna opowieść o dzieciach miasta poszukujących swojej tożsamości. Przebywając w Duali artystka przeprowadziła badania antropologiczne w temacie marginalizacji we współczesnych miastach afrykańskich w celu zrozumienia zachodzących w nich metamorfoz. Ten chaotyczny świat wyłonił się z postkolonialnej polityki planowania miejskiego, podkreślającego rozkład społeczeństwa. Moser przywraca urok miastu tworząc performatywny film wnoszący poezję do życia codziennego - wyjaśniła rzeczniczka CSW Łaźnia.

Moser to młoda reżyserka i badaczka sztuki współczesnej oraz nowoczesnego społeczeństwa. Urodzona w 1992 roku, ukończyła studia filmowe w the Baltic Film and Media School w Tallinie, a także uzyskała dyplom z zakresu sztuk stosowanych w Camberwell College of Arts w Londynie oraz dyplom z historii sztuki w Ecole du Louvre w Paryżu.

POZOSTAŁE NAGRODY

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 4 tys. zł, której sponsorem była CSW Łaźnia, dostał polski film "Mam na imię Zoja" w reżyserii Pavla Kovacha.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia honorowe dla Iranki Tanin Torabi za film "The Derive", Kima Shona z Korei Południowej za film "Bookanima" oraz holenderskiej reżyserki Evie Sjerps za film "Dancers".

Podczas tegorocznego In Out rywalizowało 20 prac filmowych, wybranych przez jury spośród prawie 350 dzieł przysłanych na festiwal. Regulamin In Out mówi, że uczestniczące w festiwalu filmy muszą trwać powyżej jednej minuty, a maksymalnie do 20 minut.

W programie towarzyszącym festiwalu znalazły się m.in. wykłady, spektakl taneczny oraz warsztaty. Festiwalowe imprezy odbywały się w Łaźni 1 w Gdańsku Dolnym Mieście oraz Łaźni 2 w Nowym Porcie.

 

PAP/jK