Kultura
Tytułową rolę Małgorzaty zagra Agnieszka Bała Fot. Joanna Siercha/Teatr Miejski w Gdyni

sobota,

10 marca 2018

15:00

Wybierz się z Radiem Gdańsk na "Mistrza i Małgorzatę" w Teatrze Miejskim w Gdyni

"Mistrz i Małgorzata" - spektakl na podstawie kultowej powieści XX wieku jest kolejnym, na który Radio Gdańsk zaprasza swoich słuchaczy. 24 marca odbędzie się premiera przedstawienia w Teatrze Miejskim w Gdyni, a już dzień później zostanie ono zaprezentowane w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk.
Autorem adaptacji i reżyserem jest Jacek Bała.

NOWE TŁUMACZENIE ZNANEJ POWIEŚCI

Powieść Michaiła Bułhakowa przedstawia losy mieszkańców Moskwy w latach lat 30. XX wieku i wizytę szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Zawiera "powieść w powieści", bowiem wpleciona w główny wątek jest opowieść o Poncjuszu Piłacie i kaźni wędrownego proroka Jeszui Ha-Nocri.

Reżyser Jacek Bała zaproponował przygotowanie spektaklu po przeczytaniu najnowszego tłumaczenia autorstwa Leokadii A. Przebindy, Grzegorza Przebindy i Igora Przebindy. - Moja żona przywiozła z Krakowa książkę, którą dostała od przyjaciół. Przeczytałem. Zafascynował mnie ten język i nowe sensy, które się ukazały - mówi Radiu Gdańsk reżyser, który zaproponował dyrekcji teatru przygotowanie spektaklu.

- W życiu układają się pewne puzzle. Dawno temu przeczytałam wywiad z małżeństwem Przebindów i ich synem, którzy dokonali tego tłumaczenia. Później dostałam książkę w prezencie - dodaje Agnieszka Bała, która zagra Małgorzatę. - To tłumaczenie jest bardzo cenne i zauważam dużo różnic.

AGNIESZKA BAŁA I GRZEGORZ WOLF

Reżyser w tytułowych rolach obsadził Grzegorza Wolfa i swoją żonę. - Agnieszka emanuje odpowiednim światłem, które znam od lat. W Małgorzacie dzieją się dynamiczne, ale jednocześnie subtelne procesy. Nie obsadziłbym kogoś, kogo nie znam i nie miałbym pewności osiągnięcia tych światłocieni - mówi Jacek Bała.
1. Mistrz i Magorzata fot.J.Siercha06953-2b

Grzegorz Wolf zagra dwie kluczowe postaci - Mistrza, ale jednocześnie Jeszuę Ha-Nocri, czyli bohatera opowieści zawartej w powieści Bułhakowa. Plan głównych bohaterów, czyli relacji Mistrza i Małgorzaty będzie przeplatał się z wydarzeniami z Jerozolimie. Oba wątki będzie łączył Grzegorz Wolf.

60 NOWYCH KOSTIUMÓW

W spektaklu zagra niemal cały zespół aktorski Teatru Miejskiego w Gdyni. Wyjątkowa będzie dla Eugeniusza Krzysztofa Kujawskiego rola Dyrektora Finansowego Teatru, bo będzie nią świętować jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Ponadto m.in. w roli diabła Wolanda wystąpi Mariusz Żarnecki, Helli - Beata Buczek-Żarnecka, Piłata - Piotr Michalski, Korowiewa - Maciej Wizner.

W pracowni krawieckiej trwa szycie 60 nowych kostiumów, które zaproponowała Ewa Woźniak (jednocześnie autorka scenografii). - Aktorzy będą się przebierać co najmniej cztery razy. Kostiumy będą bardzo piękne, kolorowe i zróżnicowane - zdradza Bożena Reczkowska z pracowni krawieckiej.

Za ruch sceniczny odpowiedzialny jest Michał Pietrzak. Jacek Bała jest autorem adaptacji i reżyserem, przygotowuje także muzykę i światło. Asystentką reżysera jest Agata Moszumańska.

JAK WYBRAĆ SIĘ DO TEATRU Z RADIEM GDAŃSK?

Bilety na spektakl w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk można zdobyć słuchając naszej stacji od 12 marca. Są to podwójne, bezpłatne zaproszenia na spektakl, który odbędzie się 25 marca o godz. 19:00 w Teatrze Miejskim w Gdyni. Premiera spektaklu będzie miała miejsce dzień wcześniej, 24 marca.

"Mistrz i Małgorzata" jest 16. spektaklem w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk. Słuchacze oglądali już z nami przedstawienia w Operze Bałtyckiej, Teatrze Miniatura w Gdańsku i Teatrze Miejskim w Gdyni.
plakat MISTRZ I MAúGORZATA
Marzena Bakowska