Kultura
Fot. Gdańsk Strefa Prestiżu

czwartek,

22 lutego 2018

09:00

"Moje dotykanie historii Gdańska". Wykład Adama Koperkiewicza w gdańskim Muzeum Archeologicznym

Portal Gdańsk Strefa Prestiżu zaprasza na piątkowy wykład pod hasłem "Moje dotykanie historii Gdańska". Będzie to okazja do poznania mało znanych faktów z historii Gdańska, które przybliży uznany gdański historyk Adam Koperkiewicz.

- To człowiek bardzo doświadczony i o ogromnej wiedzy. Wykład będzie dotyczył ciekawostek z historii Gdańska, których nigdzie nie ma. Na przykład: fakt, że w ciągu 50 lat za czasów Krzyżaków zginęło tragicznie trzech burmistrzów Gdańska, będzie poruszona kwestia finansowania wojny trzynastoletniej. Gdyby Gdańsk nie pomógł Kazimierzowi Jagiellończykowi nie wiadomo jakby dzieje Polski się potoczyły - zachęca Anna Pisarska-Umańska z portalu Gdańsk Strefa Prestiżu, który organizuje wykład.

- Będzie mowa o złotym wieku, o roli nauki w Gdańsku. Nie wiem czy wszyscy wiedzą, że do połowy XVI wieku głównym ośrodkiem naukowym w Polsce był Uniwersytet Jagielloński, natomiast potem tę rolę przejmuje Gdańsk. Będziemy mówić o kwestiach zapomnianej nauki. Będzie mowa o tym, że Gdańsk był miastem, które w ciągu siedmiu lat miało dwa oblężenia. Między innymi o tym będzie mówił pan Koperkiewicz - dodaje Anna Pisarska-Umańska.


HISTORYK ZASŁUŻONY DLA GDAŃSKA

Adam Koperkiewicz - historyk, muzealnik, w latach 1989-2015 dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jako dyrektor MHMG stworzył bądź rozwinął placówki: zespół Dworu Artusa, Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena, Muzeum Zegarów Wieżowych w kościele św. Katarzyny, Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia ul. Długiej. Organizator wielu wystaw i autor porozumień o współpracy.

Odznaczony Medalem św. Wojciecha, francuskim Narodowym Orderem Zasługi oraz francuskim Orderem Sztuki i Literatury, estońskim Orderem "Pro Terra Marianum", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką "Za Opiekę nad Zabytkami", brązowym medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis", odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji dla Gdańska i Pomorza, założyciel Stowarzyszenia Guntera Grassa, członek organu nadzoru Stowarzyszenia "Klub Dżentelmena", skarbnik Pomorskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, doradca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26, sala wykładowa
Termin: 23 lutego 2018, godz. 18.00
Bilety: Wstęp wolny

Rafał Mrowicki