Kultura
Wizualizacja sali głównej Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. źródło: MHMG

czwartek,

11 stycznia 2018

18:30

Będzie nowa wystawa stała w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Więcej przestrzeni, eksponaty związane z pocztowcami i multimedia. 11 stycznia 2017 r. zaprezentowano koncepcję nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Ma być ona otwarta w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, czyli 1 września 2019 r.
Na piętrze zostanie odtworzona poczta z okresu międzywojennego. W piwnicach, które teraz nie są udostępniane zwiedzającym, przedstawiona zostanie bohaterska obrona poczty.

KONKURENCJA MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Dr Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Poczty Polskiej, tłumaczy, że konieczne jest przygotowanie nowej wystawy po otwarciu Muzeum II Wojny Światowej. - Niedaleko mamy najnowocześniejsze muzeum i osoby zainteresowane historią mogą nam zarzucać brak staranności lub zaniechania. Przedstawiony scenariusz nowej wystawy stałej i koncepcja plastyczna posłużą do stworzenia projektu technicznego. Wtedy oszacowany zostanie koszt inwestycji.

DAWNA POCZTA NA PIĘTRZE, W PIWNICY BOHATERSKA OBRONA

Nowa wystawa obejmie ona nie tylko piętro w budynku, jak jest to obecnie, ale także piwnice. - Będzie podzielona na dwie części. Pierwsza część to będzie odtworzenie dawnego wyglądu Poczty Polskiej w Gdańsku. Druga część zajdzie się w piwnicach, gdzie poznamy walki z 1 września 1939 r. i losy polskich pocztowców z Gdańska - mówi autorka koncepcji dr Anita Wasik z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pocztowcy schronili się w piwnicach pod koniec ataku i Niemcy zmusili ich do kapitulacji, pompując do piwnic benzynę i podpalając ją miotaczami ognia. W jednej z sal pojawi się makieta z animacją pokazującą przebieg obrony, w drugiej najważniejszym elementem będzie gablota z artefaktami z grobu rozstrzelanych pocztowców.

- Zależało nam, żeby te sale były prawdziwym miejscem pamięci, które porusza nie tylko intelekt, ale też emocje - mówi Dorota Terlecka z pracowni projektowej Biuro Kreacja, szefowa zespołu, który przygotował koncepcję wystawy we współpracy z pracownikami Muzeum Markiem Adamkowiczem i dr hab. Januszem Trupindą.

SPECJALNA ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA DLA DZIECI

Najmłodszym zwiedzającym dedykowano głównie pierwszą część wystawy. Równolegle do narracji dla dorosłych pojawi się narracja skierowana do dzieci od 5 do 11 lat. Będą to umieszczone na wysokości dzieci odsłuchy, książeczki z serią zadań do wykonania podczas zwiedzania wystawy czy interaktywne punktów, w których będą mogły wypróbować archiwalne urządzenia. Będzie można między innymi wysłać smsa za pomocą juzy (prototypu dalekopisu) czy przesłać paczkę pocztą pneumatyczną.

Poczta Polska w Gdańsku sortownia
Wizualizacja sortowni w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Źródło: MHMG

Poczta Polska w Gdańsku została zaatakowana rano 1 września 1939 roku. Było to jedno z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej. Obrona gmachu trwała do kapitulacji o godz. 19:00. Zginęło osiem osób, sześć zmarło w wyniku odniesionych ran. 38 pocztowców, którzy dostali się do niewoli, rozstrzelano na gdańskiej Zaspie.

Marzena Bakowska