Kultura
Fot. Youtube.com/Niepodległa

środa,

06 grudnia 2017

13:02

"Dziękujemy za Muminki, Nokię 3310 i muzykę metalową". Polacy składają życzenia Finom z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości

"Dziękujemy, Finlandio, za nietłukącą się Nokię 3310, parujące sauny, Linux i mySQL. Dziękujemy za wspólną miłość do skoków narciarskich i kierowców, którzy rzucają wyzwanie naszemu Kubicy" - to fragment życzeń Polski dla Finlandii z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, która przypadała 5 grudnia. W ramach projektu "Niepodległa" powstał wzruszający film, który Polacy kierują do Finów.

"Wiemy, jak to jest świętować niepodległość w pogodę taką jak ta" - słyszymy, a na ekranie pojawia się kultowa już postać Muminka i szare listopadowe ujęcia.

"Mimo to, dzięki sile woli i doborowemu towarzystwu, dajemy radę. Bo nic nam nie straszne, dopóki jesteśmy niepodlegli" - dodają autorzy filmu.

Poniżej cały tekst życzeń i wideo:

Z Polski z miłością: gratulacje dla 100-letniej Finlandii! Niezależnie od tego, czy jest to ponure Morze Bałtyckie, przygnębiające zimy czy język, który może kochać tylko native speaker, Finlandia i Polska mają do zaoferowania to, co najlepsze.

Aby uhonorować to oszronione porozumienie, Polska życzy Finlandii wszystkiego najlepszego w setne urodziny!

W przyszłym roku tort urodzinowy jest nasz: Biuro Programu "Niepodległa" przygotuje coś wyjątkowego na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziękujemy, Finlandio, za nietłukącą się Nokię 3310, parujące sauny, Linux i mySQL. Dziękujemy za wspólną miłość do skoków narciarskich i kierowców, którzy rzucają wyzwanie naszemu Kubicy.

Dziękujemy za wszystkie metalowe zespoły, których nasze matki nie pozwoliły nam słuchać na full. Dziękujemy za Muminki, Świętego Mikołaja i ... Matta Damona.

Biuro Programu "Niepodległa" jest narodową instytucją kultury finansowaną przez państwo i odpowiedzialną za koordynację obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź nas na: www.niepodlegla.gov.pl.Koordynatorem Programu Wieloletniego "Niepodległa" jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mar