Kultura
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki, MaxPixel, Pixabay,

piątek,

24 listopada 2017

07:41

Przejedź się rowerem, idź na mecz albo naucz się nowych języków. Ten weekend NA PEWNO będzie należał do udanych [CO, GDZIE, KIEDY]

Na rower, koncert albo na mecz. A może chcecie nauczyć się fińskiego albo skonstruować robota? W ten weekend NA PEWNO nie będziecie się nudzić! Znaleźliśmy kilka atrakcji, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Oto nasza pomorska top 7:
ROWEREM DO ZABYTKÓW


1. Na początek propozycja dla aktywnych, lubiących sport na świeżym powietrzu i... zabytki. W najbliższy weekend, 25 i 26 listopada Grupa Rowerowa 3miasto zaprasza na wypad krajoznawczy szlakiem rowerowym Zamków Gotyckich Powiśla. Rowerzyści zwiedzą najpiękniejsze gotyckie budowle obronne oraz liczne posiadłości pałacowe znajdujące się na prawym brzegu dolnej Wisły.

Do pokonania jest łącznie 110 km: 50 km w sobotę i 60 km w niedzielę. Nocleg zaplanowany jest w Dzierzgoniu. Trasa wiedzie głównie bocznymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi drogami gruntowymi.

Początek w sobotę 25 listopada o godz. 8.15 przed dworcem kolejowym w Malborku. Szczegóły tutaj.

WYJĄTKOWY KONCERT W RADIU GDAŃSK

2. Po intensywnym weekendzie warto odpocząć przy dobrej muzyce. Zapraszamy więc na kolejny koncert z cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk. Tym razem w studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wystąpi Joanna Knitter Blues and Folk Connection. To wydarzenie szczególne, bo będzie to 60. koncert cyklu. Zespół będzie promował swoją najnowszą płytę pt. "Hard, hard times".

Początek w niedzielę 26 listopada o 20:05 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Szczegóły tutaj.

ZBUDUJ SOBIE ROBOTA

3. Kolejna propozycja to coś dla tych nieco młodszych, choć i na pewno dorośli się odnajdą w świecie... robotów. W gdańskim FabLab można skonstruować własnego. Podczas 4 spotkań można nauczyć się między innymi projektowania 2D/3D, podstaw elektroniki z wykorzystaniem Arduino, obsługi plotera laserowego i obsługi drukarki 3D.

Początek w sobotę 25 listopada 2017 o godz. 15:00 w FabLab - Gdańsk, Wita Stwosza 73/113, koszt - 199 zł. Szczegóły tutaj.

POZNAJ NOWE JĘZYKI

4. Kto powiedział, że rozrywka nie może się łączyć z nauką? Jeśli chcesz miło spędzić czas, a przy tym poznać nowy język to warto zajrzeć na Wydział Filologiczny UG. Tam w ramach Nordic Focus Festival odbędą się warsztaty języka norweskiego i fińskiego. Poznaj język, którym władają mieszkańcy tych mroźnych, ale i pięknych krain.

Początek w sobotę 25 listopada 2017 o godz. 12:00 w DKF Miłość Blondynki, Gdańsk, Wita Stwosza 55 (aula 1.43 /039/ Wydział Filologiczny UG). Wstęp wolny. Szczegóły tutaj.

SPORTOWE EMOCJE

5. Wszyscy fani Arki Gdynia powinni w sobotę pojawić się na stadionie miejskim. Piłkarze gdyńskiej drużyny mają zamiar pójść za ciosem i po raz pierwszy w tym sezonie ekstraklasy wygrać dwa mecze z rzędu. Po ostatnim zwycięstwie we Wrocławiu nad Śląskiem żółto-niebiescy w sobotę o 18.00 podejmą Sandecję Nowy Sącz. W pierwszym spotkaniu tych drużyn w Niecieczy padł bezbramkowy remis. Relacja ze stadionu przy Olimpijskiej na żywo także w Radiu Gdańsk.

Początek w sobotę 25 listopada o godz. 18 na Stadionie Miejskim w Gdyni. Szczegóły i bilety tutaj.

LITERATURA W SOPOCIE

6. To obowiązkowe spotkanie dla wszystkich miłośników literatury. Warto przyjść i posłuchać m.in. o tym, jak Sopot od ponad wieku inspiruje literatów - zachęcają organizatorzy. Chcą przedstawić studentom, naukowcom, nade wszystko zaś mieszkańcom Sopotu, w jaki sposób ich miasto inspiruje od ponad wieku literatów, kim byli i są twórcy mieszkający na stałe lub przebywający w nim przez jakiś czas, po jakie tematy związane z "sopockością" sięgają i jak są one interpretowane przez środowisko naukowe.

Początek w piątek 24 listopada o 10 (spotkanie potrwa dwa dni, do soboty do godz. 13) w Teatrze na Plaży. Szczegóły tutaj.

CZERWONY KAPTUREK I GALIMATIAS

7. Na koniec propozycja dla najmłodszych. Teatr "Tęcza" w Słupsku zaprasza na "Czerwonego Kapturka". Bajkę tę zna chyba każde dziecko, jednak to będzie jej nietypowe wydanie. "Spektakl opatrzony jest podtytułem „bajkowy galimatias”, bowiem jego konstrukcja oparta na improwizacji proponuje publiczności rodzaj zabawy w teatr, zapraszając dzieci do bezpośredniego w niej udziału" - zachęca teatr na swojej stronie.

Początek w sobotę 25 listopada, godz. 11 w Teatrze Lalki "Tęcza" w Słupsku. Szczegóły tutaj.

oprac. mar