Kultura
Kadr z filmu "Kryptonim HHhH" Fot. materiały prasowe

poniedziałek,

20 listopada 2017

18:00

Nowe kino studyjne w Gdańsku. Zobaczysz tu nowości, filmy historyczne i przedwojenne

21 listopada rozpoczyna działalność kino "Muzeum" w Muzeum II Wojny Światowej. Będą tu pokazywane produkcje kina przedwojennego, historycznego i wojennego, jak również ambitnego współczesnego kina.
- Chcemy pokazywać filmy o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych - deklaruje podkreśla Joanna Dobrowolska-Janiec z Muzeum II Wojny Światowej.

NA RAZIE DWIE PROJEKCJE TYGODNIOWO

Sala kinowa liczy 114 miejsc. Znajduje się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej. Do tej pory odbywały się tu projekcje związane z uroczystościami organizowanymi przez instytucje. Teraz rozpoczyna tu działalność nowe kino studyjne w Gdańsku.

- Zaczynamy od dwóch projekcji tygodniowo. Od Nowego Roku planujemy pięć tygodniowo - od wtorku do niedzieli - zapowiada Joanna Dobrowolska-Janiec.

KLASYKA, NOWOŚCI I STARE KINO

Oprócz nowości kinowych, stałym punktem w programie będą cykle tematyczne, takie jak: "W starym kinie" (cykl filmowy prezentujący zapomniane perełki międzywojennego polskiego kina), "Klasyka kina" (seria projekcji najważniejszych dzieł filmu polskiego i zagranicznego), "KinoHistoria" (cykl poświęcony filmom historycznym, wojennym i dokumentalnym ukazującym wydarzenia i postaci związane z okresem II Wojny Światowej). Poza projekcjami wybranych tytułów zaplanowano także przeglądy, retrospektywy filmowe oraz specjalne pokazy filmów połączone ze spotkaniami z twórcami.

21 listopada o godz. 17:30 pokazany zostanie thriller z 2017 r. rozgrywający się w czasie wojny "Kryptonim HHhH". 24 listopada o godz. 17:30 przypomniana zostanie komedia z 1935 r. "ABC miłości" z amantem ówczesnego kina Adolfem Dymszą i Marią Bogdy, która w plebiscycie w roku 1929 uznana została na najpiękniejszą Polkę. 28 listopada o godz. 17:30 zostanie zaprezentowany dokument "Beksińscy. Album wideofoniczny" w reżyserii mieszkańca Trójmiasta Marcina Borchardta.

Bilety kosztują 15 zł normalny, 10 zł ulgowy. Można je kupować tylko w kasie muzeum w godzinach jej otwarcia (wtorek-niedziela w godz. 9.30-17.30).

Marzena Bakowska