Kultura
Koncert Pieśni Patriotycznej Niepodległa 2017 Fot. Radio Gdańsk / Hanna Berenthal

sobota,

11 listopada 2017

20:45

Wzruszający koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. "Były momenty, które wyciskają łzy"

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przeplatane twórczością Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta. Tak wyglądał sobotni koncert z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Koncert odbył się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Tuż przed rozpoczęciem wojewoda pomorski wręczył odznaczenia państwowe. - Udało nam się wywołać głębokie uczucia wśród słuchaczy - podkreślał Dariusz Drelich. - Chcieliśmy, żeby ten koncert był emocjonalny, żeby to było przeżycie, żeby były momenty, które wyciskają łzy. Chyba wszystko, co zaplanowaliśmy, zrealizowaliśmy. Mogę powiedzieć, że to był dobry koncert, który był też podsumowaniem całego dzisiejszego dnia - dodał wojewoda.

WSPÓLNE ŚPIEWANIE

Formułą koncertu było wspólne śpiewanie. Goście otrzymali śpiewniki, dodatkowo słowa pieśni wyświetlały się na telebimie, żeby zachęcić i ułatwić wspólne wykonywanie utworów. Śpiewniki zawierały najpiękniejsze strofy, które, idąc w bój i walcząc o wolną Polskę, nucili legioniści Piłsudskiego, żołnierze AK i powstańcy. 

- Wrażenia są wspaniałe, ten koncert podobał mi się jeszcze bardziej niż ubiegłoroczny. Nie wiem, czy po mnie to widać, ale ja cały czas płakałam - mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia. - Wracamy do czasów młodości. Wszystkie te pieśni pamiętamy sprzed 30 czy 40 lat - wspominał inny ze śpiewających.

CYKLICZNE WYDARZENIE

Koncert pieśni patriotycznej organizowany jest cyklicznie przez wojewodę pomorskiego w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z głównych założeń wydarzenia jest udział wielopokoleniowej publiczności, która ma być nawiązaniem do symbolu polskiej rodziny.

Daniel Wojciechowski/jK/puch


Zobacz Galerię