Kultura
Prezentacja stanu surowego nowej sceny Teatru Wybrzeże. Fot. Teatr Wybrzeże/Dominik Werner

wtorek,

10 października 2017

21:00

Stara Apteka. Tak będzie nazywała się powstająca nowa scena Teatru Wybrzeże

- Dyrektorze, dziś tu powinniśmy zagrać spektakl - tak jeden z aktorów Teatru Wybrzeże zareagował, kiedy zobaczył powstającą nową scenę. Zaprezentowaniem budowy obiektu instytucja zakończyła we wtorek jubileuszowy, 70. sezon artystyczny.
Scena powstanie w budynku, który ma wspólną ścianę z gdańską Zbrojownią. Garderoby i zaplecze techniczne będą w zabytkowym obiekcie z XVII wieku, który zwany jest Starą Apteką.

OGLĄDAJĄC SPEKTAKL WIDZOWIE BĘDĄ WIDZIEĆ ŚCIANĘ ZBROJOWNI

Dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski kończąc sezon zaprosił aktorów, przedstawicieli środowiska artystycznego i dziennikarzy na plac budowy. - Mamy stan surowy, zarówno jeśli chodzi o obiekt, w którym będzie scena Stara Apteka, jak i o modernizację zabytku - tłumaczył dyrektor.

- Zgodnie z założeniami architektów i konserwatorów widzowie będą mogli wręcz dotknąć zabytkowych ścian, na przykład siedząc na widowni - dodał Adam Orzechowski. Przekonali się o tym goście zaproszeni na prezentację inwestycji. Połączona ona była z promocją dwutomowego wydawnictwa "Teatr Wybrzeże 1946-2017. Kronika", który razem z tomem "Premiery" pokazuje 70 lat historii instytucji. Wszystkie trzy tomy można kupić w kasach teatru.

ŚREDNIOWIECZNY MUR WSTRZYMAŁ PRACE

Budowa nowej sceny ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. Termin może jednak zostać przesunięty, bo w tej chwili wstrzymane zostały prace. Znaleziono fragment fundamentów średniowiecznej wieży. Konieczna była zmiana projektu. Ten fragment muru znajdzie się w przyszłych garderobach, więc nie będzie dostępny dla publiczności.

Pierwszą premierą na scenie Stara Apteka będzie pisana właśnie przez Radosława Paczochę sztuka "Ruscy", którą wyreżyseruje Adam Orzechowski.

Poza modernizacją sceny Malarnia, powstaniem nowej sceny Stara Apteka, trwa modernizacja Dużej Sceny i ulicy Teatralnej. Nad nią wznosić się będzie szklany łącznik między budynkami. Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów, zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2020 rok.

NOWY SEZON ARTYSTYCZNY

Pierwszą premierą w nowym sezonie artystycznym będzie pokazany 4 listopada spektakl "Do komina murzyna! murzyna!" według scenariusza i w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Sztuka opowiada o latach 30. ubiegłego wieku w Niemczech, kiedy do władzy dochodzi NSDAP.

Zaplanowana jest także realizacja nowych spektakli w reżyserii Eweliny Marciniak, Adama Orzechowskiego i Grzegorza Wiśniewskiego. Natomiast Marcin Libera przygotuje "Święto Winkelrieda" Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego.
Marzena Bakowska