Kultura
Orkiestra Opery Bałtyckiej. 24.06.2017 fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

piątek,

22 września 2017

23:00

Sąd Ostateczny, Orfeusz w piekle, a ponadto Krystyna Janda. Nowy sezon w Operze Bałtyckiej

Cztery premiery zapowiada Opera Bałtycka w rozpoczynającym się 23 września nowym sezonie artystycznym. Po sezonie włoskim, czas na prezentację kolejnego kraju związanego ze sztuką operową.
Teraz czas na Francję. W kolejnych latach będzie przybliżana sztuka Hiszpanii i Niemiec.

CZTERY PREMIERY

23 września gala "Francuska noc" rozpocznie sezon francuski. W programie wieczoru są utwory z planowanych czterech premier, będące zachętą do uczestnictwa w wydarzeniach nowego sezonu artystycznego.

8 listopada będzie miała miejsce prapremiera "Sądu Ostatecznego", opery Krzysztofa Knittla, opowiadająca o losach najważniejszego gdańskiego obrazu. - Ta premiera w sezonie francuskim jest trochę niespodziewana, bo była dawno zapowiadana - powiedział dyrektor gdańskiej opery Warcisław Kunc. W sumie w listopadzie dzieło w reżyserii Pawła Szkotaka i ze scenografią Damiana Styrny pokazane zostanie pięć razy. - W tym roku zobaczymy "Sąd Ostateczny" pięć razy, ale nie w tym sezonie - mówi dyrektor Kunc.

30 listopada odbędzie się premiera spektaklu baletowego w choreografii Françoisa Mauduit. Będzie to "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, który tradycyjnie pokazywany jest przed Bożym Narodzeniem.

Kolejne dwie premiery to: w styczniu "Hrabina" Stanisława Moniuszki w reż. Krystyny Jandy oraz pierwsza w Gdańsku po 10-letniej przerwie premiera operetki. W kwietniu w repertuarze znajdzie "Orfeusz w piekle" Jakuba Offenbacha.

Kunc Janda

Dyrektor gdańskiej opery i Krystyna Janda, źródło: facebook.com/OperaBaltycka

Prawdopodobnie w lutym Tomasz Podsiadły przygotuje kolejną operę w wersji semi-stage - tym razem "Poławiaczy pereł" Georges'a Bizeta. Ponadto nadal można oglądać wcześniejsze spektakle: "Nabucco", "Madama Butterfly", "Cyganerię" i "Pinokia".

KONCERTY I WYDARZENIA EDUKACYJNE

W nowym sezonie artystycznym zaplanowano koncerty, między innymi galę sylwestrową oraz spotkania z operetką "Kocham Operetkę". Tradycyjnie odbywać się będą wydarzenia edukacyjne. Oprócz "Opera Tu!Tu!" dla dzieci oraz prelekcji Jerzego Snakowskiego "Opera? Si!", pojawi się propozycja dla dzieci w wieku 0-3 lata i ich rodziców - "Opera na start". Dla licealistów zaplanowano "Ściągę z opery", a do szkół w regionie skierowano projekt "Może Opera". W lipcu pojawiły się w repertuarze brunch baletowy "B jak balet" i projekcje z Opera Platform, które będą teraz kontynuowane.
Marzena Bakowska