Kultura
Fot. Przemysław Burda

środa,

13 września 2017

12:47

Geralt z Rivii w Gdyni. Trwają ostatnie próby przed premierą musicalu [ZDJĘCIA]

Kocie oczy, twarz przecięta blizną i białe włosy – Geralt z Rivii powrócił w nowym, musicalowym wcieleniu. W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwają ostatnie próby przed prapremierą pierwszego musicalu o Wiedźminie, która odbędzie się 15 września.

Na scenie kilkudziesięcioosobowy zespół, tancerze, akrobaci, projekcje i animacje. To będzie widowisko totalne, chociaż pusta scenografia przypomina surowe wnętrze ogromnego młyna. Reżyser i autor adaptacji Wojciech Kościelniak (który wcześniej przeniósł na tę scenę m. in. "Lalkę", "Chłopów" i "Złego") mówi, że nie próbuje tu ścigać się z grą czy filmem, choć stosuje "filmowy" montaż, retrospekcje i multimedialne "czary".

PORUSZYĆ EMOCJE

"Wiedźmin" ma przede wszystkim poruszyć emocje widza jako opowieść o gburowatym, ale wrażliwym mężczyźnie, którego przeznaczenie wrzuca w niemożliwą do spełnienia miłość i czyni opiekunem Dziecka Niespodzianki. - To będzie NASZ Wiedźmin i mamy nadzieję, że widownia go zaakceptuje – mówią odtwórcy głównej roli Krzysztof Kowalski i (występujący w Gdyni gościnnie) Modest Ruciński.

MŁYN PRZEZNACZENIA

Grająca Yennefer (czarodziejkę i wielką miłość Geralta) Katarzyna Wojasińska dodaje, że w tej parze także ona "nosi spodnie", bo jej Yennefer jest "kowbojką" – kobietą niezależną od nikogo. Metaforyczny młyn jest "młynem przeznaczenia", którego żarna mielą losy ludzi, bestii i wszelkich stworzonych przez Andrzeja Sapkowskiego odmieńców, bo - nie oszukujmy się - Geralt z Rivii jest także maszyną do zabijania, mutantem, wyrzutkiem i (czasami) ostatnim sprawiedliwym.

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Dziubek, autorem scenografii i animacji jest Damian Styrna, a kostiumy zaprojektowała Bożena Ślaga.

Wiedźmin w Gdyni Głównej Osobistej! W dniu światowej prapremiery rozmowa z twórcami gdyńskiego musicalu – reżyserem Wojciechem Kościelniakiem i kompozytorem Piotrem Dziubkiem. O pracy w Teatrze Muzycznym, grach komputerowych i prozie Andrzeja Sapkowskiego. Na audycję – jak co piątek o 11.00 – zaprasza Piotr Jacoń, gdynianin i dziennikarz TVN24.

Iwona Borawska


Zobacz Galerię