Kultura
Symboliczne przecięcie wstęgi na siedzibie Oliwskiego Ratusza Kultury. Fot. Fundacja Wspólnota Gdańska

poniedziałek,

11 września 2017

17:00

Była księgarnia, jest Oliwski Ratusz Kultury. Pomogą na niego zarobić hostel i restauracja

Powstało nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska. W zmodernizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku otwarto 10 września Oliwski Ratusz Kultury. Na razie gotowa jest sala teatralno - koncertowa.
Docelowo będą tu sale, w których będzie prowadzona edukacja kulturalna oraz restauracja i hostel.

NIKT NIE CHCIAŁ TU BYĆ

- Znika nam kolejna dziura wstydu - mówi Tomasz Strug, przewodniczący zarządu dzielnicy Oliwa. - Budynek chylił się ku upadkowi. Wynosili się kolejni najemcy ze względu na stan techniczny. Tu działała przez kilkadziesiąt lat legendarna księgarnia, ale właściciele zrezygnowali bo w czasie mrozu pękały rury i książki zalewała woda. Świetnie, że znalazła się prywatna fundacja, która chce prowadzić tutaj działalność kulturalną. To się rzadko zdarza!

Oliwski Ratusz Kultury to miejsce stworzone i prowadzone przez Fundację Wspólnota Gdańska - organizację pozarządową działającą w Trójmieście od 2007 roku. Prezes fundacji Andrzej Stelmasiewicz już zaprasza do sali koncertowo - teatralno - wystawienniczej, która mieści się na parterze. Kolejne części obiektu będą otwierane, kiedy będą już gotowe.

ARTYŚCI I ANIMATORZY KULTURY WSPÓŁTWORZĄ PROGRAM OLIWSKIEGO RATUSZA KULTURY

W sali na parterze w każdy czwartek odbywać się będą koncerty jazzowe, za które odpowiada Krystyna Stańko. - Z największą przyjemnością będę prezentować młodych artystów, bo to jest moją główną misją. Ale nie zabraknie gwiazd - podkreśla artystka. Jeszcze we wrześniu wystąpią m.in.: Chór No Saints, Paweł Ruszkowski i Alicja Serowik. W październiku odbędą się koncerty Leszka Dranickiego, Gaby Janusz i Krystyny Durys.

Cykl autorski związany ze sceną operową tworzyć będzie Barbara Żurowska - Sutt. Zaproszeni przez nią artyści będą występować w każdą niedzielę. W soboty odbywać się będą przedstawienia teatralne, za które ma odpowiadać Fundacja Pomysłodalnia, czyli Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski. Działalnością wystawienniczą zajmą się Ada Majdzińska i Czesław Podleśny.

HOSTEL I RESTAURACJA ZAROBIĄ NA DZIAŁANIA KULTURALNE

W niedzielę odbyło się artystyczne otwarcie Oliwskiego Ratusza Kultury. - W październiku będzie otwarcie kulinarne, bo będzie już restauracja. W przyszłości na drugim piętrze będzie hostel - tłumaczy Andrzej Stelmasiewicz. Dochód z restauracji i hostelu ma być przeznaczony na organizowanie wydarzeń kulturalnych.

Na pierwszym piętrze będzie duża sala wystawiennicza oraz trzy mniejsze pracownie, w których będzie prowadzona edukacja kulturalna. Fundacja Wspólnota Gdańska już organizuje tego typu zajęcia, ale zamierza poszerzyć działalność. Listę dostępnych warsztatów w ramach Oliwskiej Akademii Sztuki można znaleźć na stronie www.oas.edu.pl
Marzena Bakowska