Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

niedziela,

06 sierpnia 2017

15:12

Poznaj kapitanów przedwojennych polskich transatlantyków. "Szaman morski" w Radiu Gdańsk [ODCINKI]

Już od poniedziałku 7 sierpnia na antenie Radia Gdańsk posłuchasz kolejnej niezwykłej książki. "Szaman morski" - autorstwa Karola Olgierda Borchardta - to zbiór pełnych humoru opowiadań m.in. o przygodach kapitana Eustazego Borkowskiego.
Karol Olgierd Borchardt (1905-1986) to przede wszystkim autor książek o tematyce morskiej. Jego "Szaman morski" ukazuje historię siedmiu przedwojennych polskich transatlantyków. Autor z humorem przedstawia sylwetki kapitanów tworzących morską, polską historię.

Tytułowy Szaman to kapitan Eustazy Borkowski - postać nietuzinkowa, "zaklinacz morza" i niewyczerpane źródło anegdot. To prawdziwa morska legenda. Książka ukazuje postać dowódcy polskich transatlantyków w dwudziestoleciu międzywojennym, zwłaszcza podczas służby na stanowisku kapitana SS "Kościuszko".

Według autora, pomysł napisania "Szamana" powstał w Szkocji, po katastrofie transatlantyka MS Piłsudski, kiedy Borchardt spędzał bezsenne noce walcząc ze skrzepem mózgu. Tak powstało siedemnaście opowiadań. Pierwsze wydanie książki pochodzi z 1985 roku.

Odcinki "Szamana morskiego" będą emitowane na naszej antenie od poniedziałku do piątku trzy razy dziennie - o 5:20, 15:40 i 20:50. Pierwszy odcinek w poniedziałek 7 sierpnia. Zapraszamy do słuchania!

mich