Kultura
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski, mat. prasowe Muzeum II WŚ

czwartek,

06 lipca 2017

13:00

"Obrazy wojny". Nowa audycja w Radiu Gdańsk powstająca we współpracy z Muzeum II WŚ

Bohaterskie postawy i zdrady, walka, cierpienie, ale także życie codzienne i polityka. O tym wszystkim mówić będziemy w audycji "Obrazy wojny", która powstaje przy merytorycznej współpracy z Muzeum II Wojny Światowej. Będą fakty. Zaprezentujemy też eksponaty i relacje świadków wydarzeń, które zgromadziła nowa gdańska instytucja.
Audycje będą prezentowane w każdy czwartek o godz. 22:05, a po emisji będą dostępne na radiogdansk.pl

EKSPERCI I ŚWIADKOWIE

Muzeum II Wojny Światowej zostało otwarte w marcu 2017 roku, ale prowadziło swą działalność przez ostatnie 10 lat. Nie tylko wybudowano siedzibę. Pozyskiwano też eksponaty, które w audycji będą prezentować pracownicy instytucji. Nie zabraknie relacji świadków, które zgromadzono w Dziale Dokumentacji Filmowej. Natomiast fakty będą przedstawiać historycy, autorytety w swej dziedzinie.

Audycję przygotowywać będzie dziennikarka Radia Gdańsk Marzena Bakowska, absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

FASCYNUJĄCE HISTORIE I NIEZNANE FAKTY

Każda audycja będzie poświęcona konkretnemu wydarzeniu. Przedstawimy między innymi Zbrodnię Wołyńską, Powstanie Warszawskie, represje wobec Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Mówić będziemy także o powszechnie mniej znanych faktach, np. operacji NKWD wymierzonej w Polaków w latach 1937-38 oraz pobycie w gdańskim areszcie Józefa Piłsudskiego w 1917 roku.

6 lipca, w pierwszej audycji, przybliżymy operację Ostra Brama, której celem było zdobycie Wilna przez żołnierzy Armii Krajowej w lipcu 1944 roku. Z jednej strony był to sukces, ale z drugiej zdrada rzekomych sojuszników z Armii Czerwonej. O walkach w Wilnie i ich skutkach opowie prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego. Pojawią się także głosy świadków wydarzeń: Tadeusza Bieńkowicza, pseudonim "Rączy", oraz prof. Władysława Zajewskiego, historyka i poety, który urodził się w Wilnie.

"POLSCY ŻOŁNIERZE NA KOLANACH WCHODZILI DO BYDLĘCYCH WAGONÓW"

- Jestem jednym z niewielu żyjących jeszcze świadków, który na własne oczy widział jak zapędzono żołnierzy Armii Krajowej do wagonów, takich jakimi wywoziło się ludzi na Sybir - mówi prof. Zajewski, który w lipcu 1944 roku miał 14 lat. Opowiedział, jak na kolanach polscy powstańcy wchodzili do wagonów. To miało ich poniżyć, mimo że w czasie walk byli sojusznikami Armii Czerwonej.

W Muzeum II Wojny Światowej są eksponaty związane z operacją Ostra Brama. - Jeden jest szczególny. To rogatywka, którą nosił jeden z żołnierzy, który zawiesił 13 lipca 1944 roku polską flagę na wieży zamkowej - mówi Waldemar Kowalski, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej.

Marzena Bakowska