Kultura
Jednym z konkursowych spektakli jest "Wieloryb the Globe", który jest dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor powrócił na scenę, ale wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję. Sztuka opowiada o wychodzeniu z choroby, a tytułowego Wieloryba gra Krzysztof Globisz. Fot. Krzysztof Bielinski

piątek,

19 maja 2017

13:00

Polski teatr staje do R@Portu. Zobacz najlepsze spektakle w Gdyni

11 przedstawień, w tym osiem konkursowych, zostanie zaprezentowanych podczas rozpoczynającego się 21 maja w Gdyni 12. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port. W Gdyni będzie można zobaczyć spektakle między innymi z Krakowa, Lublina, Wrocławia, Warszawy, Legnicy, Bydgoszczy, Poznania i Białegostoku.
W tym roku nie zawalczy o Grand Prix i 50 tys. złotych żaden z pomorskich teatrów. Tradycyjnie rozstrzygnięty zostanie także konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, który przygotowano już po raz dziesiąty.

GŁÓWNE HASŁO: RÓŻNORODNOŚĆ

Dyrektor programowy Jacek Sieradzki podkreśla, że impreza jest raportem z dramaturgii współczesnej w polskich teatrach w roku poprzedzającym imprezę. Po obejrzeniu około setki spektakli, wybrał osiem, które będą rywalizować o Grand Prix festiwalu. - W maju w Gdyni sumujemy zeszły rok - podkreśla Jacek Sieradzki.

- Moim założeniem jest różnorodność. Nie ma jednego nurtu, nie ma preferencji specjalnych. To ma być zestawienie gatunków w jakich sprawdza się - lepiej lub gorzej, ale mam nadzieję, że lepiej - polska dramaturgia współczesna - podkreśla dyrektor programowy festiwalu.

Jako pierwszy konkursowy spektakl zostanie zaprezentowany w niedzielę w Teatrze Miejskim w Gdyni spektakl "Triumf woli" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W poniedziałek będzie można zobaczyć spektakl laureatki zeszłorocznego R@Portu Agaty Dudy-Gracz. Będzie to "Po "Burzy" Szekspira", sztuka jej autorstwa i w jej reżyserii przygotowana w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W ubiegłym roku Agata Duda Gracz została nagrodzona za "Kumernis", czyli przedstawienie przygotowane w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W tym roku do konkursu nie został zakwalifikowany żaden spektakl z Pomorza. Zobaczyć będzie można produkcje z Krakowa, Lublina, Wrocławia, Warszawy, Legnicy, Bydgoszczy, Poznania i Białegostoku.

FINAŁ KONKURSU O GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ

W czasie festiwalu R@Port rozstrzygnięty zostanie konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. - Spośród 238 sztuk, które zostały zgłoszone, komisja artystyczna wybrała 40. Natomiast kapituła nagrody wybrała pięć dramatów, które znalazły się w finale - mówi Marzena Szymik z biura konkursu. Są to teksty Marii Wojtyszko, Magdaleny Drab, Tomasza Śpiewaka, Anny Wakulik oraz wspólna sztuka Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz.

Wyróżnione dramaty będą czytać aktorzy na Małej Scenie Teatru Miejskiego od poniedziałku do piątku, od 22 do 26 maja, o godz. 16:45. Po reżyserowanym czytaniu sztuki odbędzie się rozmowa o niej. Później zaplanowano pokaz konkursowego przedstawienia w ramach festiwalu R@Port. Program festiwalu można znaleźć na http://www.festiwalraport.pl

Autor najlepszego tekstu i twórcy najlepszego konkursowego przedstawienia dostaną po 50. tys. złotych. Gala finałowa 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port i 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędzie się 27 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni.
Marzena Bakowska