Kultura
Konstanty Andrzej Kulka wystąpił w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna podczas gali z okazji 67 urodzin naszej stacji. 21.06.2012 fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

sobota,

13 maja 2017

19:30

Konstanty Andrzej Kulka doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Gdańsku

Akademia Muzyczna w Gdańsku rozpoczęła obchody 70-lecia swej działalności. Podczas inauguracji skrzypek Konstanty Andrzej Kulka odebrał doktorat honoris causa.
Wręczono także promocje doktorskie i habilitacyjne

OD KILKUNASTU DO PONAD 700 STUDENTÓW

Rektor prof. Maciej Sobczak podkreślał, że uczelnia rozpoczynała działalność w 1947 roku w jednej z kamienic w Sopocie. - Czterech pedagogów uczyło kilkunastu studentów. Dziś ponad dwustu pedagogów przekazuje swoją wiedzę studentom, których liczba przekroczyła 700.

Gdańska Akademia Muzyczna kształci między innymi instrumentalistów, wokalistów, aktorów musicalowych, kompozytorów, teoretyków muzyki i dyrygentów chórów. W ramach 70-lecia gdańskiej Akademii Muzycznej zaplanowano koncerty, spotkania i konferencje naukowe. Obchody zakończy estradowe wykonanie opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, który jest patronem uczelni.

"TO WIELKI ZASZCZYT"

Jednym z absolwentów uczelni jest prof. Konstanty Andrzej Kulka, który odebrał doktorat honoris causa swej Alma Mater. - To dla mnie wielki zaszczyt, zwłaszcza, że dzieje się to wszystko w Gdańsku, który jest moim miastem. Tu się urodziłem (w 1947 r. - przyp. red.) i wykształciłem - mówi skrzypek.

- Skończyłem szkołę muzyczną, która mieściła się w kamienicy przy Alei Zwycięstwa. Teraz już nie ma tego budynku. Potem było Liceum Muzyczne przy ulicy Gnilnej. Najważniejsza była oczywiście Wyższa Szkoła Muzyczna, bo akademia była później. Na początku studiowałem w Sopocie, a potem w Gdańsku. To były wspaniałe czasy - dodaje prof. Konstanty Andrzej Kulka. - Jestem wdzięczny władzom uczelni, że uhonorowano mnie tytułem doktora honoris causa.

PONAD 2000 KONCERTÓW NA CAŁYM ŚWIECIE

W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Nicolo Paganiniego w Genui. Otrzymał tam dyplom z wyróżnieniem specjalnym. Studia skończył w 1971 roku. Obecnie jest profesorem warszawskiej Akademii Muzycznej i profesorem wizytującym gdańskiej Akademii Muzycznej.

W sumie skrzypek dał od 1967 roku ponad dwa tysiące koncertów na całym świecie. Występował w Europie, Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jego córką jest Gaba Kulka - pianistka i piosenkarka.

PIĄTY W HISTORII DOKTORAT HONORIS CAUSA GDAŃSKIEJ AKADEMII MUZYCZNEJ

Po raz piąty w historii uczelni przyznano tytuł doktora honoris causa. Wcześniej uhonorowano nimi: Stefanię Toczyską, Krzysztofa Pendereckiego, Jana Kusiewicza i Antoniego Poszowskiego.
Marzena Bakowska