Kultura
Zdjęcie archiwalne Fot. mat. prasowe

piątek,

12 maja 2017

14:48

Trepanacja czaszki, "Bitwa Morska", dawne rzemiosła. Atrakcje Morskiej Nocy Muzeów [PROGRAM]

Niezwykła Bitwa Morska, wystrzały na "Darze Pomorza", trepanacja czaszki w Spichlerzach i konserwacja zabytków w Tczewie. Zapraszamy na kolejną odsłonę Nocy Muzeów w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


W tym roku Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim przebiegać będzie pod znakiem dawnych rzemiosł i życia codziennego marynarzy. W Spichlerzach na Ołowiance zaprezentujemy warsztaty krawca, hafciarki i koronczarki, nożownika, chirurga miejskiego oraz kucharza.

JAK WYGLĄDAŁO ŻYCIE W DAWNYM PORCIE

- Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk oraz rekonstruktorem Remigiuszem Pacerem przedstawimy nocnym gościom, jak wyglądało życie w dawnym mieście portowym - mówi Kamila Jezierewska, koordynatorka Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. - To będzie spektakl dający możliwość współuczestniczenia w nim, ale też przeniesienia się w czasie, alternatywnego poznania historii miasta.

"BITWA MORSKA" - PREZENTACJA OBRAZU

Specjalną niespodzianką tegorocznej Nocy Muzeów będzie prezentacja obrazu "Bitwa Morska" w Arsenale w Spichlerzach na Ołowiance. - Jest to pierwsze w muzealnej kolekcji dzieło batalistyczne takiej skali, które w tak wyrazisty sposób przedstawia starcie floty chrześcijańskiej z turecką - mówi dr Monika Jankiewicz - Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej NMM.

WESOŁY PIRAT I PIECHOTA MORSKA


Na nabrzeżu wyspy Ołowianki czas oczekiwania na zwiedzanie uatrakcyjni piechota morska, a najmłodszych gości w Spichlerzach bawić będzie wesoły pirat. Na Statku-Muzeum "Sołdek" goście będą mieli możliwość porozmawiania z paniami z Klubu Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego o cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawie "Matki i statki".

JAK DZIAŁA BROŃ CZARNOPROCHOWA?

Na gdyńskim "Darze Pomorza” zwiedzający będą mieli szansę zobaczyć morską inscenizację w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie - zajrzymy do wesołej tawerny i domu marynarza.

MUZEALNA GRA I KONSERWACJA STATKÓW

W Muzeum Wisły oraz w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na gości czekać będzie gra muzealna związana z Wisłą i Morzem Bałtyckim. W Centrum Konserwacji Wraków Statków odbędą się także pokazy konserwacji zabytków, a kuratorzy opowiedzą o zabytkowych jachtach.

W Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprosimy wszystkich do zwiedzenia nowych wystaw, w tym otwartej niedawno "Muzykanci świata" oraz rodzinnej zabawy na stanowiskach interaktywnych.

UWAGA!

Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2017 zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (20-21 maja) w ciągu dnia. Prom "Motława" będzie pływał podczas Nocy Muzeów w godzinach: 19.00 - 01.15. (Nie będzie pływał w ciągu dnia).

PROGRAM

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE
cena biletów - 1 zł

Opis programu:
1.    W Arsenale i Sali Dolomitowej (parter) odbędą się pokazy dawnych rzemiosł:
•    Chirurg miejski opowie o rodzajach zabiegów, warunkach higienicznych, a także zaprezentuje XVIII- wieczne sprzęty i... etapy trepanacji czaszki.
•    Krawiec poprowadzi warsztaty szycia. Goście będą mogli przymierzyć stroje noszone w dawnych wiekach.
•    Hafciarka i koronczarka zaprezentują zwiedzającym tajniki swojego warsztatu.
•    Kucharz pokaże dawne naczynia i produkty, opowie o technikach gotowania w XVIII wieku. Nasi goście otrzymają także kilka prostych przepisów do wypróbowania w domu.
•    Nożownik opowie, jak dawniej wykonywano noże, w jaki sposób je ozdabiano i jakich materiałów używano przy ich produkcji.
2.    W Arsenale zostanie także zaprezentowany nowy nabytek Muzeum - obraz "Bitwa morska" nieustalonego autora szkoły holenderskiej z XVII w.
3.    Najmłodszych zaprosimy na opowieści o wesołym piracie, jego podróżach, przygodach i stoczonych bitwach, które będą się rozpoczynały co pół godziny w Sali na II piętrze (od godz. 19.30).
4.    W Spichlerzach oraz na nabrzeżu będzie można spotkać XVIII-wiecznych marynarzy, którzy zaprezentują dawną broń i metody walki.
Zwiedzanie rozpoczyna się od I piętra. Po przejściu Sali PRL, zwiedzający schodzą czarną klatką, przechodząc przez Salę Dolomitową i Arsenał. Galeria Morska oraz sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania.

STATEK-MUZEUM "SOŁDEK"
cena biletów - 1 zł

Opis programu:
•    Zwiedzanie wystawy "Matki i statki" przygotowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
•    Indywidualne zwiedzanie statku.

STATEK-MUZEUM "DAR POMORZA"
cena biletów - 1 zł

Opis programu:
•    "Marynarska dola". Inscenizacja w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający "Dar Pomorza" dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – zajrzymy do wesołej tawerny i domu marynarza.

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE / CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW W TCZEWIE
cena biletów - 1 zł łącznie na dwa obiekty
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY 19.00-24.00

Opis programu:
•    Gra muzealna dla rodzin "Rejs pełen przygód" w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.
•    Kuratorskie oprowadzanie po nowej wystawie w Muzeum Wisły - 3 oprowadzania w godzinach: 19.30, 21.00, 22.30.
•    "W świecie konserwacji" - pokazy w CKWS. Goście będą mieli możliwość obserwacji pracy muzealnych konserwatorów zabytków.
•    Zapraszamy do zabawy przy stanowiskach interaktywnych, związanych z żeglugą wiślaną, konserwacją zabytków oraz archeologią podwodną, a także wykorzystania ciekawostek zawartych w aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU

cena biletów - 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00

Opis programu:
Zwiedzanie indywidualne.
•    Wystawa stała "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej".
•    Wystawa czasowa "Muzykanci świata".

Oprac. puch


Zobacz Galerię