Kultura
Fot. Wikipedia

środa,

10 maja 2017

15:35

Archive w listopadzie wraca do Gdańska! Brytyjczycy wystąpią w B90

Po ponad dwóch latach brytyjska grupa Archive powraca do Gdańska. Brytyjczycy, którzy występowali już w Gdańsku w latach 2012 i 2015 powracają na Wybrzeże, aby  wykonać materiał ze swojej najnowszej płyty. Archive zagra w B90 już 4 listopada.


Archive został założony w 1994 w Londynie przez Dariusa Keelera i Danny'ego Griffithsa, muzyków wcześniej związanych z projektem Genaside. Następnie do składu dołączyli wokalistka Roya Arab i raper Rosko John, aby w 1996 roku wydać debiutancki album zatytułowany "Londinium". Archive początkowo funkcjonowało jako grupa trip-hopowa, jednak z czasem muzycy zaczęli nawiązywać do rocka neoprogresywnego, nie porzucając przy tym swoich korzeni.

Utwór "Again" z albumu "You All Look The Same To Me" (2002) przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia, a w ogóle na liście Marka Niedźwieckiego gościł siedemdziesiąt tygodni. Co więcej, w ostatnim trójkowym Topie Wszech Czasów znalazł się na czwartym miejscu.W 2009 roku światło dzienne ujrzał kolejny album studyjny zatytułowany "Controlling Crowds", a niecałe siedem miesięcy później - jego kolejna część - "Controlling Crowds - Part IV". 27 sierpnia 2012 roku Archive powrócili z nowym albumem "With Us Until You're Dead". Kolejnym punktem regularnej dyskografii jest album "Restriction". Jest to efekt wspólnej pracy liderów Archive Dariusa Keeler i Dana Griffithsa oraz czterech wokalistów - Dave'a Pena (w obozie Archive od 2004), Pollarda Berriera (współpracuje z Archive od 2006), Marii Quintile (także od 2006) i Holly Martin (debiut na albumie z 2012). Keeler podkreśla, że cała czwórka to ktoś więcej niż gościnni wokaliści dodając, że wszyscy byli równie mocno zaangażowani w proces powstawania nowego krążka.

MUZYKA DO POLSKIEGO FILMU

"Restriction" to 57 minut nowych brzmień. Piosenki powstały w trakcie promowania przez Archive projektu "Axiom", specjalnego muzyczno-filmowego wydarzenia, które pokazano między innymi na prestiżowym festiwalu Sundance.

Muzyka Archive pojawiła się także w ścieżce dźwiękowej polskiego filmu "Sęp", w 2013 roku. Po ubiegłorocznych, niesamowitych koncertach w Poznaniu i Warszawie, promujących czwarty album "The False Foundation", grupa wraca do Polski. Archive zapowiadają zwiększenie produkcji i efektów wizualnych na nadchodzącej trasie. Trójmiejscy fani zespołu będą mogli przekonać się o tym już 4 listopada w klubie B90 w Gdańsku.

mro