Kultura
Larry Okey Ugwu i ks. Krzysztof Niedałtowski. źródło: materiały promocyjne

czwartek,

20 kwietnia 2017

22:00

Dwaj "czarni" i ich niezwykły kościół. Film dokumentalny o Centrum św. Jana w Gdańsku

Film dokumentalny "Czarni" opowiada o Centrum Świętego Jana i jego animatorach: duszpasterzu środowisk twórczych ks. Krzysztofie Niedałtowskim i Larrym Okey Ugwu, czarnoskórym dyrektorze Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Premiera filmu odbyła się 20 kwietnia 2017 roku w kościele, któremu jest poświęcony.

SACRUM I PROFANUM

W 1991 roku arcybiskup Tadeusz Gocłowski przekazał kościół w zarządzanie Nadbałtyckiemu Centrum Kultury. Początkowo umowa użyczenia obiektu sakralnego na cele artystyczne była podpisana na 30 lat, teraz jest przedłużona na 50 lat. W Centrum św. Jana odbywają się koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne. Raz w tygodniu, w niedzielę w południe, ks. Krzysztof Niedałtowski oprawia w kościele Mszę św.

DWAJ "CZARNI" W JEDNYM KOŚCIELE

Prace nad filmem opowiadającym o tym niezwykłym miejscu rozpoczął 10 lat temu Adam Kinaszewski, a po jego śmierci wdowa po nim kontynuowała prace. - Nawiązujemy do historii, ale raczej odnosimy się do obecnej działalności artystycznej i duszpasterstwa środowisk twórczych - mówi Henryka Dobosz-Kinaszewska. Dodaje, że główną ideą była prezentacja Centrum św. Jana, a bohaterami filmu są, żartobliwie nazywani "czarnymi", Lawrence Okey Ugwu i ks. Krzysztof Niedałtowski.

- Nigdy nie byłem bohaterem filmu, tym bardziej dokumentalnego, więc trochę dziwnie się czuję - powiedział dyrektor NCK. Ks. Niedałtowski stwierdził, że on też czuje się niezręcznie, bo stawia go to w roli trochę celebryckiej, a tego nie chciałby przeżywać. Podkreśla jednak, że film bardziej opowiada o środowisku skupionym wokół Centrum św. Jana.

MIEJSCE STYKU RÓŻNYCH KULTUR

- Dla wierzących jest to miejsce ewangeliczne, ponieważ jest tak otwarte na każdego człowieka, jak tego naucza Ewangelia. Z punktu widzenia osoby niewierzącej jest to natomiast miejsce styku różnorodnych kultur - powiedziała producentka filmu Maria Mrozińska.

Film, obok Henryki Dobosz- Kinaszewskiej, wyreżyserował także Oskar Piotr Martin. Za muzykę do "Czarnych" odpowiada znany trójmiejski muzyk i kompozytor, Mikołaj Trzaska.

czarni plyta
Film ukazał się również na płycie. Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska

Marzena Bakowska