Kultura
Wardruna na scenie. Z lewej wokalista Einar Selvik. Fot. Wikipedia

środa,

19 kwietnia 2017

18:28

Norweskie połączenie folku i ambientu. Wardruna wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Jeden z bardziej popularnych zespołów folkowych wystąpi w Gdańsku. Norweska Wardruna wystąpi 20 października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Wokalista norweskiej grupy, Einar Selvik podczas niedawnych solowych koncertów w naszym kraju zapowiedział szybki powrót Wardruny do Polski. Coraz bardziej popularny w Polsce zespół łączący w swojej muzyce elementy folku i ambientu wróci do Polski jesienią na dwa koncerty organizowane przez agencję Iron Realm Productions w kooperacji z Metal Mind Productions. Norwegowie 19 października wystąpią w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, a 20 października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

W październiku zeszłego roku Wardruna wydała "Ragnarok", album zamykający trylogię Runaljod. Album pojawił się na listach przebojów na całym świecie, zbierając wspaniałe recenzje. Na US World Music Charts utrzymywał się na pierwszym miejscu przez 4 tygodnie. Album cieszy się sporą popularnością także w Polsce. Po wyprzedanej trasie koncertowej muzycy Wardruny postanowili wrócić na kilka ekskluzywnych występów.

NORDYCKI KLIMAT

Debiut Warduny ukazał się 2009 roku. Była to pierwsza płyta z planowanej trylogii. Muzycy komponują i wykonują utwory wykorzystując stare nordyckie instrumenty, a teksty pisane zarówno w norweskim jak i starym, nordyckim języku uzupełniają piękne kompozycje, budując wyjątkowy klimat.

Drugi album Norwegów "Runaljod - Yggdrasil" ukazał się w 2013 roku. Jest estetyczną kontynuacją debiutu, ale muzykom udało się nie wpaść w pułapkę powtarzania samych siebie. Gościnnie na płycie wystąpili: uznany islandzki kompozytor Hilmar Örn Hilmarsson oraz, pochodzący również z Islandii, wiodący wykonawca rímur - Steindór Andersen.

ODGŁOSY NATURY

Trylogię "Runaljod" zamknął w ubiegłym roku album "Ragnarok". Jest on muzyczną interpretacją 24. run zapisanych w najstarszej formie runicznego alfabetu (Elder Futhark). Niektóre z nagrań zostały zarejestrowane na łonie natury, w miejscach lub okolicznościach mających znaczenie dla każdej runy. Na płycie, poza brzmieniami tradycyjnych instrumentów, pojawiają się również odgłosy lasu, wody, płonących pochodni itp. Nastrój uzupełniają szepczące wokale, melodyjne utwory i potężne chóry.

Ceny biletów:
Przedsprzedaż:
200 PLN - płyta stojąca
240 PLN - balkon (nienumerowane)
W dniu koncertu:
220 PLN - płyta stojąca
260 PLN - balkon (nienumerowane)

Otwarcie bram: 19:00
Start: 20:00

Bilety do nabycia od 24.04.2017 na: www.shop.metalmind.com.pl; www.ticketpro.pl, www.eventim.pl; www.ebilet.pl; www.biletin.pl

mro