Kultura
Jedną z grup, która także w tym roku pojawi się w Gdańsku, będzie Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry. Fot. Wojtek Rojek

wtorek,

18 kwietnia 2017

17:00

Gdańsk znów stanie się polską stolicą improwizacji. VI Festiwal Impro "Podaj Wiosło"

Fani dobrej, inteligentnej zabawy w skojarzenia mogą już rezerwować sobie terminy w kalendarzu. Wydarzenia wypełnione improwizacją w różnych odcieniach teatralno-kabaretowych odbędą się w dniach 20-23 kwietnia 2017 r.
Zaplanowano VI Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" oraz po raz drugi "Wiosełko" dla dzieci i po raz pierwszy "Podaj Dźwięk".

ZACZYNA SIĘ... OD PODANIA WIOSŁA

Nazwa festiwalu to tytuł spektaklu Teatru Wybrzeżak, który został wymyślony i wyreżyserowany przez Marzenę Nieczuję-Urbańską. Grany był przez Wybrzeżaków w latach 1997-2002 na różnych scenach Gdańska. Teraz część z nich organizuje festiwal, który zaczyna się od mini happeningu z udziałem publiczności zgromadzonej w Teatrze Miniatura. Od końca sali na scenę przekazywane jest bowiem wiosło, zgodnie z hasłem "Podaj Wiosło".

Głównym trzonem imprezy są pokazy zaproszonych grup impro. - W tym roku wystąpią znani festiwalowej publiczności - AD HOC z Krakowa i IMPROKRACJA z Wrocławia. Trójmiasto reprezentować będzie tercet Kacper Ruciński, Jakub Śliwiński i Wojciech Tremiszewski, czyli grupa W Trzech Osobach - mówi organizatorka Weronika Uziak. Ponadto na scenie pojawią się: Innymi Słowy z Lublina, Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry oraz dwie warszawskie grupy: PIP show i Hurt Luster.

- Staramy się pokazać różnego rodzaju widza - podkreśla współorganizator imprezy Wojciech Tremiszewski, który wraz z Szymonem Jachimkiem poprowadzą wieczorne wydarzenia w klubie festiwalowym - klubie muzycznym Dobry wieczór. Zaplanowano m.in. solowe występy improwizatorów.

SPORTOWA RYWALIZACJA

- Igrzyska będą więc w ciekawej, sportowej formie - dodaje Wojciech Tremiszewski. - Sporty teatralne to stary format improwizacyjny, wywodzący się z krajów anglosaskich, czyli z miejsca skąd pochodzi impro. Będą sędziowie, gwizdki i punkty, a wszystko w duchu fair play i w formie rozrywkowego, a wręcz momentami kabaretowego show.

Na ImproSportach spotkają się cztery grupy, które wybrano w konkursie. Zmierzą się: Grupa improwizacyjna Improgliceryna z Piotrkowa Trybunalskiego, Łomatko Grupa Impro z Bydgoszczy, No i Fajnie - Teatr Impro z Gdańska i Pierwsza B z Krakowa. - Odbędą się dwa półfinały. Dwie zwycięskie drużyny zmierzą się w finale - wyjaśnia Weronika Uziak.

Peleton V Wiosło
V Festiwal "Podaj Wiosło" Fot. Wojtek Rojek

WIOSEŁKO I PODAJ DŹWIĘK

Po raz drugi odbędzie się "Wiosełko", czyli zabawa dla dzieci. - Mamy nadzieję, że grupy najmłodszych efekty swej pracy zaprezentują jesienią na festiwalu "Podaj Pagaj" - podkreśla Uziak. "Podaj Pagaj" to prezentacja trójmiejskich grup impro.

W tym roku do "Wiosła", "Wiosełka" oraz "Pagaja" doszedł nowy komponent - "Podaj Dźwięk" - czyli seria warsztatów dla muzyków grup improwizujących. Zakończą się one wystawieniem improwizowanej paraopery "Wesele figlarza" w niedzielę.

Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem VI Gdańskiego Festiwalu Impro "Podaj Wiosło", czyli 20 kwietnia, organizatorzy zapraszają do Pubu Spółdzielnia na 15' Impro z Małgorzatą Tremiszewską.

PROGRAM

CZWARTEK, 20.04
20.00 15' Impro z Margret <wydarzenie towarzyszące>

PIĄTEK, 21.04
Teatr Miniatura
18.00 Innymi Słowy Lublin | SIEDEM RAZY JEDEN Zielona Góra | W Trzech Osobach Trójmiasto
20:30 Rozpiździel Śliwki 2.0

Klub Muzyczny Dobry Wieczór
23:30 IMPRO KARAOKE FRIDAY NIGHT FEVER TYFY TYFY z Szymonem

SOBOTA, 22.04
Teatr Miniatura
15.00 ImproBaja <wydarzenie Wiosełko>
17.00 PIP show Warszawa | Hurt Luster Warszawa | Grupa AD HOC Kraków
19.30 Impro Sporty: Improgliceryna Piotrków Trybunalski | Łomatko Bydgoszcz | No i Fajnie Gdańsk | Pierwsza B Kraków

Klub Muzyczny Dobry Wieczór
23.00 Solówki z Termosem

NIEDZIELA, 23.04
Teatr Miniatura
14.00 Warsztat „Podstawy Impro” – prowadzenie Magdalena Bochan-Jachimek <warsztat>
17.00 PODAJ DŹWIĘK na PODAJ WIOSŁO - WESELE FIGLARZA (improwizowana paraopera) | Improkracja Wrocław
19.30 "Grand Finale" – wspólna akcja

Klub Muzyczny Dobry Wieczór
22.00 Łyżka Dziegciu
Marzena Bakowska