Kultura
Solistką podczas Koncertu Papieskiego będzie Iwona Hossa. źródło: materiały promocyjne

wtorek,

18 kwietnia 2017

15:00

Muzyka klasyków i słowa Jana Pawła II. Koncert Papieski w Katedrze Oliwskiej

Muzyka Moniuszki, Mozarta i Mendelssohna oraz słowa Jana Pawła II. 22 kwietnia w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku odbędzie się koncert papieski z udziałem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i sopranistki Iwona Hossy.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

HOŁD DLA WIELKIEGO POLAKA

- Honorujemy tym koncertem wielkiego świętego, jednego z największych Polaków, Jana Pawła II - mówi dyrektor gdańskiej filharmonii Roman Perucki. - Koncerty papieskie są już naszą tradycją. Są organizowane dwa razy w roku: wiosną dla uczczenia rocznicy śmierci Jana Pawła II, a jesienią przy okazji jubileuszu wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Orkiestrę poprowadzi Robert Kabara, który znany jest także jako skrzypek. Solistką będzie sopranistka Iwona Hossa. W ich wykonaniu zabrzmią: Uwertura fantastyczna "Bajka" Stanisława Moniuszki, "Exultate Jubilate" KV 165 Wolfganga Amadeusza Mozarta i IV Symfonia A-dur "Włoską" Felixa Mendelssohna.

Podczas koncertu aktor Jakub Kornacki będzie odczytywał fragmenty dzieł Karola Wojtyły Jana Pawła II. Koncert Papieski odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia, o godz. 19:15 w Archikatedrze Oliwskiej. Wstęp jest wolny.

GITARA I ORKIESTRA

W tygodniu po świętach Filharmonia Bałtycka zaprasza także na koncert z udziałem wirtuoza gitary – Marcina Dylli. Tym razem melomani poznają możliwości tego instrumentu w połączeniu z orkiestrą. Zabrzmią utwory symfoniczne skomponowane z myślą o gitarze, między innymi "Concierto de Aranjuez" Joaquína Rodriga. Zmarły w 1999 roku muzyk jest jeden z najwybitniejszych hiszpańskich twórców muzyki XX wieku.

Koncert "Fantazja Gitarowej Symfoniki" poprowadzi Paweł Przytocki. Występ odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej. Bilety kosztują 10-50 złotych.

Marcin DyllaMarcin Dylla Fot. materiały promocyjne
Marzena Bakowska