Kultura
Zofia Domalik w filmie "Koniec widzenia". Fot. Maciej Miller

środa,

12 kwietnia 2017

14:37

W tym roku skończył Gdyńską Szkołę Filmową. Teraz jego film powalczy na Festiwalu w Cannes

Film absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej powalczy o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu w Cannes.

Z ponad 4,8 tys. zgłoszeń do konkursu zakwalifikowano 9 produkcji, w tym 15-minutowy film dyplomowy "Koniec widzenia" w reżyserii Grzegorza Mołdy, tegorocznego absolwenta gdyńskiej filmówki.

ANTYCZNY DYLEMAT

- To historia pracującej w warsztacie samochodowym ojca Marty, której chłopak zostaje aresztowany - mówi reżyser. - Główna bohaterka musi wybrać pomiędzy ukochanym chłopakiem a swoim ojcem. I w ten sposób staje w dylemacie niemalże antycznym - kogo wybrać.

Grzegorz Mołda pochodzi z Włoszczowy, do Trójmiasta przyjechał specjalnie na studia filmowe. - Przed szkołą filmową studiowałem antropologię i etnologię kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. O szkole w Gdyni dowiedziałem się od swojej siostry, która wysłała mi linka na maila. Po maturze chciałem dostać się na aktorstwo, ale bez sukcesów. Wtedy uznałem, że może dostanę się na drugą stronę kamery i to będzie łatwiejsze. Okazało się, że jest jeszcze trudniej, ale w końcu udało się dostać do Gdyni - opowiada Grzegorz Mołda.

KOLEJNY FILM Z GDYNI

To już drugi wyprodukowany w Gdyńskiej Szkoły Filmowej film, który dostał się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych w Cannes. W 2013 roku podobne wyróżnienie spotkało "Olenę" w reżyserii Elżbiety Benkowskiej.

Film "Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy powalczy o Złotą Palmę z produkcjami z Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Iranu, USA, Chin, Kolumbii i Szwecji. Werdykt tegorocznej 70. edycji festiwalu w Cannes poznamy 28 maja podczas ceremonii wręczenia nagród.

 

Marcin Mindykowski/mili