Kultura
Akademie fur Alte Musik, zespół należący do czołówki światowych orkiestr grających na instrumentach historycznych, wystąpi pierwszego dnia festiwalu. Wykona Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha. Fot. Uwe Arens

wtorek,

11 kwietnia 2017

17:00

Gdańsk doczekał się wielkanocnego festiwalu muzycznego. Rusza Actus Humanus Resurrectio

Po raz pierwszy w Gdańsku odbędzie się wielkanocna odsłona festiwalu Actus Humanus. Do tej pory odbyło się sześć edycji imprezy przed Bożym Narodzeniem.
Oba łączy ten sam organizator - Filip Berkowicz, który wymyślił krakowskie Misteria Paschalia.

ACTUS HUMANUS RESURRECTIO

Od Wielkiej Środy do Niedzieli Wielkanocnej zaplanowano 10 koncertów - po dwa dziennie. Program wypełni dawna muzyka religijna związana z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocą. - Wprowadzi nas w czas zadumy Wielkiego Tygodnia i radość Wielkanocy. To pierwsza wiosenna odsłona gdańskiego festiwalu Actus Humanus - podkreśla Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny imprezy. Zastrzega, że koncerty grudniowe także będą organizowane, choć pod nieco zmienioną nazwą - Actus Humanus - Nativitas.

Gdańsk dołączył do miast, w których odbywają się festiwale muzyczne nawiązujące do Świąt Wielkanocnych. Elżbieta Penderecka organizuje od 19 lat w Warszawie Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który w tym roku zakończy się koncertem w Wielki Piątek. Natomiast w Krakowie są Misteria Paschalia. Festiwal ten wymyślił i do ubiegłego roku przygotowywał Filip Berkowicz. Teraz odpowiada on za program gdańskiego festiwalu wielkanocnego.

OD PASJI WG ŚW. MATEUSZA DO ORATORIUM LA RESURREZIONE

- Najważniejsze są dwa koncerty. Jeden otwiera festiwal w środę - to Pasja wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha. Natomiast oratorium La Resurrezione George’a Friderica Handla zamknie całość w niedzielę - wyjaśnia Filip Berkowicz. Ponadto w programie znalazły się utwory Marca-Antoine’a Charpentiera, fragmenty Nieszporów Maryjnych Claudia Monteverdiego, a także mało znane Lamentacje Carolusa Luythona i Pedra Ruimonte, Żołtarz Jezusów Władysława z Gielniowa, średniowieczne lamenty, Polonezy Johanna Gottlieba Goldberga oraz gdańska i królewiecka muzyka lutniowa.

Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się m.in. William Christie, René Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Ottavio Dantone i Björn Schmelzer z zespołami, a także polscy wykonawcy, m.in. Marcin Świątkiewicz, Adam Strug, Michał Gondko, Agnieszka Budzińska-Bennett.

Koncerty odbywać się będą: w Ratuszu Staromiejskim, Ratuszu Głównego Miasta, Centrum św. Jana, Dworze Artusa i Wielkiej Zbrojowni. Bilety na większość koncertów są jeszcze dostępne.
Marzena Bakowska