Kultura
Fot. Polski Chór Kameralny

poniedziałek,

10 kwietnia 2017

18:45

Świece i muzyka pasyjna. Koncerty Polskiego Chóru Kameralnego w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek

Polski Chór Kameralny tradycyjnie zaprasza na koncerty w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. - Nie bierzemy udział w liturgii, ale repertuarem nawiązujemy do danego dnia - mówi dyrektor zespołu Jan Łukaszewski.
Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

UTWORY NAWIĄZUJĄ DO CHARAKTERU DNIA

Tradycja organizowania koncertów w Wielki Piątek sięga 1997 roku, kiedy Gdańsk obchodził swoje tysiąclecie. Kilka lat później rozpoczęły się występy w Wielki Czwartek w kościele na gdańskiej Żabiance. Koncerty odbywają się po kościelnych uroczystościach, ale nawiązują repertuarem do danego dnia. W Wielki Czwartek, czyli pamiątce ustanowienia sakramentów eucharystii i kapłaństwa, zespół śpiewa utwory eucharystyczne. W Wielki Piątek dzieła opowiadające o męce i śmierci Jezusa Chrystusa oraz pieśni żałobne.

- Nastrój tych koncertów jest wyjątkowy nie tylko ze względu na repertuar, ale także miejsce. Odbywają się one w kościołach, w blasku świec - mówi dyrektor chóru.

BISKUP ZIELIŃSKI ZASTĄPI ARCYBISKUPA GOCŁOWSKIEGO

- W tym roku w Wielki Czwartek wystąpi, obok Polskiego Chóru Kameralnego, Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses, który zaśpiewa trzy pieśni - informuje Jan Łukaszewski. Natomiast w Wielki Piątek rozważania towarzyszące muzyce przedstawi biskup Zbigniew Zieliński. Zastąpi w tej roli zmarłego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, który przez 20 lat wygłaszał słowo do uczestników koncertu Polskiego Chóru Kameralnego.

Koncert w Wielki Czwartek, 13 kwietnia, rozpocznie się o godz. 20:30 w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance. W Wielki Piątek, 14 kwietnia, chór zaprasza do Bazyliki Mariackiej o godz. 21:00.
Marzena Bakowska