Kultura
Artyści Opery Bałtyckiej podczas wykonywania Requiem Verdiego w Kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku w październiku 2016 r. Fot. Opera Bałtycka

poniedziałek,

10 kwietnia 2017

17:00

"Verdiemu zależało, aby było mocno i głośno". Messa da Requiem w Operze Bałtyckiej

Messa da Requiem, czyli Msza żałobna zostanie wykonana w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. - Wybraliśmy Requiem Giuseppe Verdiego, bo właśnie trwa sezon włoski i prezentujemy dzieła włoskich kompozytorów - mówi dyrektor opery Warcisław Kunc.
Koncert odbędzie się w Wielki Czwartek, 13 kwietnia, o godz. 19:00.

WIELE ZALEŻY OD DYRYGENTA

Po raz pierwszy wykonano kompozycję w 1874 roku w kościele św. Marka w Mediolanie, gdzie 120-osobową orkiestrą i 100-osobowym chórem dyrygował sam Verdi, a partie solowe zaśpiewały gwiazdy La Scali.

W październiku Requiem Verdiego gdańscy artyści zaprezentowali w Kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Wtedy muzyków poprowadził dyrektor opery Warcisław Kunc, teraz to zadanie powierzył Tomaszowi Tokarczykowi, szefowi muzycznemu krakowskiej opery.

- To jedno z najwspanialszych dzieł w tym stylu, a niektórzy spierają się, czy to nie jest opera - mówi Warcisław Kunc. - Tu bardzo dużo zależy od dyrygenta, bo musi zachować balans między chórem, orkiestrą i solistami. Na przykład Verdi wpisał po trzy "forte" w instrumentach dętych blaszanych i jednocześnie w chórze. Wiemy więc, że zależało mu, aby było mocno i głośno.

opera morena
Artyści Opery Bałtyckiej podczas wykonywania Requiem Verdiego w Kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku w październiku 2016 r. Fot. Opera Bałtycka

ZADUMA NAD ŚMIERCIĄ I ZMARTWYCHWSTANIEM JEZUSA

W Wielki Czwartek wystąpią chór i orkiestra Opery Bałtyckiej. Jako soliści zaśpiewają: sopran Barbara Kubiak, mezzosopran Karolina Sikora, tenor Tadeusz Szlenkier i bas Volodymyr Pankiv.

- Będąc u nas będą mieli Państwo szansę na chwilę zadumy nad tajemnicą śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Chcemy co roku w Wielki Czwartek proponować wielkie dzieło oratoryjne w formie Requiem - zapowiada dyrektor gdańskiego teatru operowego. W przyszłym sezonie artystycznym prezentowane będą dzieła francuskich kompozytorów, więc zabrzmi utwór Gabriela Fauré.
Marzena Bakowska