Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

poniedziałek,

10 kwietnia 2017

16:01

Są mistrzami i ciągle się rozwijają. Pokazy szkół baletowych w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Za nami zmagania najlepszych tancerzy szkolących swój talent w 5 polskich ogólnokształcących szkołach baletowych. Przez 5 dni rywalizowało ze sobą ponad 70 uczniów baletówek. Pokazali prezentacje sceniczne na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Wczoraj wieczorem konkurs zakończył się uroczystą galą.
W kategoriach tańca klasycznego i współczesnego najlepsi okazali się tancerze z Łodzi, Warszawy. Pierwsze miejsca zajęli uczniowie z tych właśnie szkół.


GDAŃSK NIE TAK DOBRY JAK KIEDYŚ

Gdańsk w tym roku niestety nie wypadł tak dobrze, jak kiedyś. Przyznał to sam dyrektor gdańskiej szkoły i twórca konkursu imienia Wojciecha Wiesiołowskiego Bronisław Prądzyński. - Pamiętam konkursy, w których byliśmy nie do pokonania. I gdy wręczaliśmy Grand Prix naszym uczniom. Niestety muszę przyznać, że ten rok nie wypadł najlepiej dla naszej szkoły, ale wierzę, że za dwa lata znów pokażemy na co nas stać - mówił.

Zdaniem Emila Wesołowskiego, przewodniczącego Jury poziom był wyrównany choć pojawiają się jak zwykle perełki i talenty. - Miałem dwie swoje faworytki po pierwszych lekcjach Zofia Dzedzej ze szkoły baletowej im. Turczynowicza z Warszawy - laureatka pierwszego miejsca w grupie średniej. I Hania Szychowicz z Łodzi - rewelacyjna w tańcu współczesnym - mówił Wesołowski.

Dobrze zaprezentowały się uczennice z grupy średniej i starszej z gdańskiej baletówki. Wiktoria Patok prowadzona przez Agatę Lachowicz i Julia Rogowska przygotowywana przez prof. Irenę Tarasiewicz zajęły trzecie miejsca w grupie średniej i starszej. Ładnie pokazał się także Mateusz Dryl przygotowywany przez Andrzeja Stasiewicza w grupie starszej chłopców. Drugie miejsce w grupie młodszej otrzymała Julia Niekowal z Gdańska.


MŁODZIEŻ TRZYMA POZIOM

Na konkursowej gali pojawiła się laureatka Grand Prix XV konkursu W. Wiesiołowskiego z 2007 roku Elena Karpuhina. - Widzę, że młodzież się rozwija i trzyma poziom. W tym roku jury nie przyznało Grand Prix, ale niezwykle rzadko ktoś otrzymywał tę nagrodę - mówił Elena, obecnie solistka Opery w Dreźnie.

Nagrodę dla najlepszego pedagoga tańca klasycznego otrzymała Magdalena Rydlewska z Państwowej Szkoły Baletowej z Łodzi i Bogumiła Szaleńczyk za taniec współczesny.

Twórca konkursu Wojciecha Wiesiołowskiego Bronisław Prądzyński, wieloletni dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny - Sobczak, przechodzący na emeryturę, został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. A Katarzyna Gdaniec członek jury otrzymała statuetkę Terpsychory przyznawaną przez ZASP.

Anna Rębas


Zobacz Galerię