Kultura
Wśród ofiar katyńskich byli policjanci, strażnicy graniczni i żołnierze. Fot. Wikimedia commons

wtorek,

11 kwietnia 2017

10:00

Ustalono nazwiska tczewian, którzy zginęli w Katyniu. To pierwsza taka książka

Powstała pierwsza książka poświęcona tczewskim ofiarom zbrodni katyńskiej. Pracownikowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie Marcinowi Kłodzińskiemu udało się ustalić ponad 60 przedwojennych mieszkańców Tczewa i powiatu tczewskiego, którzy zginęli w Katyniu.
Do tej pory znane były tylko nazwiska kilku z nich.

PRZEDSTAWICIELE POMORSKIEJ INTELIGENCJI

W książce znajdziemy krótkie biogramy ofiar oraz wskazanie, w którym obozie byli przetrzymywani przed śmiercią - w Kozielsku, Ostaszkowie czy Starobielsku. Byli to policjanci, strażnicy graniczni i żołnierze, także rezerwy. Wśród rezerwistów znaleźli się przedstawiciele pomorskiej inteligencji, m.in.: naczelnik Sądu Grodzkiego w Tczewie Jerzy Józef Bąkowski-Jaxa, urzędnik Jan Izydor Błęcki, magister farmacji Alfons Józef Bychowski, bankowiec Marcin Kamiński, zarządca majątku Teofil Kuc, nauczyciel Ludwik Jan Redzimski, lekarz Zygmunt Szymkiewicz.

- Do tej pory nikt tego tematu nie zgłębił. Znanych było tylko kilka nazwisk - mówi dr Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, która wydała publikację "Tczewski Panteon Katyński". - Dzięki Marcinowi Kłodzińskiemu dowiedzieliśmy, że było to ponad 60 osób. Książka jest cenna, bo to ostatni moment, żeby dotrzeć do dzieci osób, które zginęły w Katyniu. Z drugiej strony to jest dobry moment, żeby popularyzować ten temat wśród młodzieży.

DLACZEGO ZGINĘLI W KATYNIU?

W czasie walk w 1939 roku żołnierze wycofywali się z okolic Tczewa w kierunku Świecia, aby dotrzeć do Warszawy. - Osoby, które były ranne były wywożone za linię frontu. Szpitale dla nich zorganizowano za rzeką Bug. Także tam wysyłano zmobilizowanych policjantów. Nikt nie przypuszczał, że zaatakuje od wschodu Związek Sowiecki - podkreśla dr Korda. W ten sposób mieszkańcy Pomorza, nie tylko Tczewa i powiatu tczewskiego, dostali się do sowieckiej niewoli.

Marcin Kłodziński jest pracownikiem tczewskiej biblioteki, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pod kierunkiem prof. Grzegorza Berendta, przygotowuje rozprawę doktorską o funkcjonowaniu aparatu władzy politycznej w Tczewie i powiecie tczewskim w latach 1945-56.

Książkę "Tczewski Panteon Katyński" Marcina Kłodzińskiego można pobrać ze strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
Marzena Bakowska