Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

czwartek,

06 kwietnia 2017

10:45

"Chciałem, żeby Grzegorz żył w tej książce". Leszek Gnoiński i Zbigniew Krzywański w Radiu Gdańsk

Gośćmi Kamila Wicika w Muzycznej Strefie Radia Gdańsk byli dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński oraz gitarzysta grupy Republika Zbigniew Krzywański. Z Kamilem Wicikiem rozmawiali o niedawno wydanej książce "Republika. Nieustanne tango" autorstwa Leszka Gnoińskiego.

Leszek Gnoiński jest autorem książek o takich artystach i muzykach jak Kazik Staszewski, Marek Piekarczyk, Myslovitz czy Acid Drinkers. Tym razem praca nad książką wyglądała nieco inaczej, ponieważ Grzegorz Ciechowski, jeden z głównych bohaterów opisywanej historii, nie żyje, a zespół zakończył działalność po śmierci lidera.

Żeby pisać o zespole z jego punktu widzenia, Leszek Gnoiński mógł posiłkować się jedynie archiwalnymi wywiadami.

- To było dla mnie nowe doświadczenie. Zastanawiałem się, co zrobić, żeby Grzegorz był w tej książce fajnie pokazany. Sięgnąłem do możliwie wszystkich dostępnych wywiadów. Na ich podstawie chciałem odtworzyć jego postać. W samym tekście nie pokazywałem, skąd są te wypowiedzi i dlatego przypisy umieściłem na końcu książki. Chciałem żeby Grzegorz żył w tej książce i mam nadzieję, że to mi się udało. Umarł dopiero w siódmym rozdziale - mówił autor książki "Republika. Nieustanne tango".

"CAŁY CZAS WRACAM"

- Gdzieś na przestrzeni 20 lat istnienia zespołu pojawiała się masa mitów, a niektóre rzeczy były niedookreślone. Cały czas wracam do momentu z czerwca 1986 roku, gdy wydawało się, że Republika na zawsze zakończy działalność. Dociera do mnie, jak wiele okoliczności miało wpływ na to, jak się sprawy potoczyły. Niepowodzenie finansowe to było za mało, żeby taki twór artystyczny zakończył działalność - mówił gitarzysta Republiki Zbigniew Krzywański.

Posłuchaj całej rozmowy:

Rafał Mrowicki