Kultura
Fot. Teatr Miniatura

wtorek,

04 kwietnia 2017

16:00

Marzenia unoszą nad ziemię. Spektakl "Baloniarze" w Teatrze Miniatura w Gdańsku

Warto marzyć i myśleć w niestandardowy sposób - o tym będzie opowiadał spektakl "Baloniarze". Przedstawienie lalkowe dla dzieci od 5 lat jest inspirowane twórczością Tima Burtona.Premiera "Baloniarzy" odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:00 w Teatrze Miniatura w Gdańsku.

KAŻDY KTO MARZY, ODRYWA SIĘ W KOŃCU OD ZIEMI

Bohaterem opowieści jest mały chłopiec, który już w chwili narodzin wykrzykuje „nie!”. - Mieszka w pewnym miasteczku za murem, w którym rządzi srogi burmistrz. Mieszkańcy sa zmuszani do ciężkiej pracy, a naszemu bohaterowi to się nie podoba - mówi współautorka scenariusza Sandra Szwarc, która już dwa razy była finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobyła pierwszą nagrodę II Konkursu Dramaturgicznego Strefy Kontaktu. - To opowieść o sile marzeń - dodaje Sandra Szwarc.

Chłopiec dorastając sprzeciwia się otaczającej go rzeczywistości. W tej negacji kryje się jednak twórcza siła. Pewnej nocy chłopiec unosi się nad ziemię, a w swojej sennej podróży natyka się na podniebne miasteczko. Mają tam wstęp wyłącznie ci, którzy nie boją się marzyć i których idee odmieniły świat.

- Warto marzyć, mimo że komuś może się wydawać, że marzyciel jest inny, dziwny - mówi o przesłaniu spektaklu aktorka Magdalena Żulińska. Przytacza słowa, które padają ze sceny: - Każdy kto marzy, odrywa się w końcu od ziemi.


TRADYCYJNY TEATR LALEK

Przedstawienie jest przeznaczone dla dzieci od piątego roku życia. Będzie zrealizowane w formie teatru lalkowego. - Jesteśmy w teatrze lalkowym i w teatrze dla dzieci - tłumaczy swój wybór Joanna Zdrada, reżyserka i druga współautorka scenariusza.

- Warto do tych form tradycyjnego teatru lalkowego wracać, bo on staje się rzadkością. Coraz częściej powstają przedstawienia dla dzieci z wykorzystaniem aktorów żywego planu. A szkoda! Wydaje mi się, że lalki to jest coś niepowtarzalnego, magia. Dzięki tej formie można wyczarować wspaniałe światy - powiedziała Joanna Zdrada.

Autorka lalek i scenografka Justyna Banasiak inspirowała się animacjami Tima Burtona, znanego z takich filmów jak "Sok z żuka" i "Alicja w krainie czarów". - Zawsze na sercu leżało mi szukanie drobnych form. One mają w sobie ciepło i są wdzięczne. Nasze najmniejsze lalki mają od 17 do 20 centymetrów.

Muzykę do spektaklu przygotowuje Adrian Jerzy Amrugiewicz, na co dzień realizator dźwięku w Teatrze Miniatura. Zagra troje aktorów: Zofia Nather, Magdalena Żulińska i Andrzej Żak, który jest współgospodarzem Salonu Artystycznego Radia Gdańsk.
Marzena Bakowska

Zobacz Galerię