Kultura
fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

niedziela,

02 kwietnia 2017

13:08

"Odnowił oblicze tej ziemi i podniósł Polaków na duchu". 12. rocznica śmierci Jana Pawła II

- Odnowił oblicze tej ziemi i podniósł Polaków na duchu - mówił Czesław Nowak ze Stowarzyszenia Godność pod pomnikiem Jana Pawła II w dwunastą rocznicę śmierci papieża Polaka. W niedzielę w parku Reagana złożono kwiaty i zapalono znicze.W kameralnej uroczystości wzięli udział wierni z parafii i członkowie Stowarzyszenia Godność. Obecna była także europosłanka PiS Anna Fotyga i szef PiS w radzie Gdańska Kazimierz Koralewski. Odmówiono krótką modlitwę i odśpiewano rotę. Działacze Solidarności wyrazili też sprzeciw wobec upowszechnianiu spektaklu "Klątwa", wystawianego cały czas w jednym z warszawskich teatrów.

- Mamy żal, że w tych dniach pewne środowiska obraziły papieża, pozwalając na wystawienie tak obrazoburczej sztuki jak "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie - mówili działacze Solidarności. W rok po obchodach 1050 lecia chrztu Polski z tej sceny obraża się wartości chrześcijańskie i w sposób podły obraża się największego w dziejach Polski Polaka Św. Jana Pawła II i całe dziedzictwo Solidarności.

OŚWIADCZENIE

- Zawiadomiliśmy prokuraturę krajową, prezydenta Warszawy i premier Beatę Szydło. Żądamy odwołania gorszących przedstawień oraz wstrzymania dofinansowania Teatru Powszechnego przez podatników i ukarania winnych za zaistniałą sytuację - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Godność.      

- My członkowie Solidarności nie możemy się zgodzić na obrażanie bliskich nam Polakom wartości chrześcijańskich pod pretekstem poszerzania granic wolności sztuki - dodał Stanisław Fudakowski ze Stowarzyszenia Godność.

- Sprawa tego spektaklu mocno Polakami wstrząsnęła. Taka prowokacja uderza w sedno naszych wartości, a to byłaby gdzie indziej niedopuszczalna. Widziałam dużo nowoczesnych sztuk. Ale nigdy nie spotkałam tak przykrego, obrazoburczego przedstawienia jak to, o którym mówimy - tak europosłanka Anna Fotyga komentowała spektakl. 

"DO NAS I ZA NAS"

W czasie uroczystości przyszedł też czas na wspomnienia.

- Pamiętam bardzo dobrze tę atmosferę i swój udział podczas słynnej mszy na Zaspie. Gdy papież mówił o solidarności, o tym że "mówi do nas i za nas", ściągnęliśmy koszule, pod którymi mieliśmy białe t-shirty z czerwonym napisem "Solidarność". Musieliśmy znaleźć sposób, by przemycić na miejsce jakieś symbole - mówił Andrzej Michałowski, legendarny lider portowej "Solidarności" i jeden z najważniejszych więźniów politycznych PRL.

- Każda wizyta Ojca Świętego to było wzmocnienie naszej "Solidarności". Mówił w swojej homilii w '87 roku nie tylko do portowców i stoczniowców, ale mówił do całego świata pracy. I ten świat go usłyszał. Pamiętamy też czas, gdy papież umierał. Dlatego tu dziś jesteśmy. Pamiętamy to, co mówił i wyciągamy z tego wnioski - dodał Michałowski.

Anna Rębas/amo

Zobacz Galerię