Kultura
Na zdjęciu muzycy A'FreAK-aN Project Wojciecha Staroniewicza podczas próby w oliwskim Domu Zarazy. Fot. Radio Gdańsk Rafał Mrowicki

niedziela,

26 marca 2017

19:28

Połączone siły trójmiejskich muzyków oraz plastyków w szczytnym celu. Koncert dla Elżbiety Hajdun w Spatifie

Trójmiejscy artyści połączą siły, żeby zebrać pieniądze na rzecz malarki Elżbiety Hajdun. Specjalnie dla niej w najbliższy czwartek w sopockim Spatifie odbędzie się charytatywna aukcja obrazów. Towarzyszyć jej będzie występ A'FreAK-aN Project Wojciecha Staroniewicza.
  Elżbieta Hajdun to malarka oraz wdowa po Januszu Hajdunie, pianiście przez wiele lat związanym z Radiem Gdańsk, który jest również patronem radiowego studia koncertowego. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, wykorzystując w tym różne techniki. Tworzy również kolaże. Jej prace można było podziwiać na różnych wystawach nie tylko w Trójmieście. Gdy pojawiły się u niej problemy ze zdrowiem z pomocą przyszli zaprzyjaźnieni muzycy.

- Artyści mają ciekawą sytuację: żyjemy od koncertu do koncertu, a w przypadku malarzy i rzeźbiarzy pewnie od i do dobrzej sprzedanej pracy, co jest motywujące. To wszystko bardzo dobrze działa do momentu gdy ze zdrowiem jest wszystko w porządku - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk Wojciech Staroniewicz, pomysłodawca koncertu. - Ela ma kłopoty ze zdrowiem, nie może działać i pracować, więc postanowiliśmy pomóc. Taką iskrę zapalną dałem ja i okazało się, że jest ogromny odzew muzyków, plastyków, ludzi związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Robimy koncert połączony z aukcją obrazu 30 marca w Spatifie w Sopocie. To miejsce związane z Hajdunami - mówi dalej muzyk. - Śp. Janusz Hajdun tam grywał i zostawił tam kawał życia, a Ela też jest tam częstym gościem. Na aukcji będą obrazy Eli oraz jej przyjaciół, którzy postanowili ofiarować swoje prace.

MUZYCZNA ILUSTRACJA

Do akcji włączyli się trójmiejscy plastycy, tacy jak Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Andrzej Dyakowski, Jan Góra, Krystyna Janiszewska, Włodzimierz Łajming, Cezary Paszkowski, Jacek Staniszewski, Maria Targońska, którzy przekażą swoje prace na aukcję na rzecz Elżbiety Hajdun.

- Będziemy stanowić tylko ilustrację, bo główną rolę odegrają plastycy, którzy dają swoje dzieła na aukcję - mówi saksofonista Przemek Dyakowski. - Zarówno Ela Hajdunowa jak i Janusz Hajdun, jej zmarły mąż, są bardzo związani z trójmiejskim środowiskiem artystycznym. Janusza już nie ma z nami, ale Ela jest chora i postanowiliśmy ją wspomóc. Spontanicznie zgłosili się muzycy, przyjaciele Janusza - myśmy bardzo dużo z nim grali - oraz plastycy. 

MŁODE POKOLENIE

Grupa przygotowywała się do koncertu grając próby w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie. - Od pewnego czasu jest taka możliwość. Pani Danuta Poczman udostępniła miejsce na próby, a Leszek Możdżer wstawił tu fortepian. Jesteśmy tu goszczeni i mamy możliwość zrobienia próby dużego zespołu - mówi dalej Wojciech Staroniewicz. - W Spatifie zagra mój zespół A'FreAK-aN Project. Zagramy materiał z ostatniej płyty A'FreAK KomEdA Project, czyli utwory Krzysztofa Komedy przerobione przez nas.

- Jest z nami Jakub Hajdun, najmłodsze pokolenie, znakomicie zapowiadający się pianista, i ta próba jest po to by Jakub, który nie zna naszego repertuaru, mógł wystąpić z nami - dodaje Przemek Dyakowski. - Już gra wspaniale, dobrze, że wchodzi w środowisko nieco starszych kolegów jazzmanów.

Koncert oraz aukcja obrazów na rzecz Elżbiety Hajdun w czwartek 30 marca o 20:00 w sopockim klubie Spatif. Wstęp wolny.
Rafał Mrowicki