Kultura
Fot. Teatr Miniatura

sobota,

25 marca 2017

09:00

Opowieść o emigrantce-nastolatce z Gdańska. "Kasieńkę" zobaczą wkrótce nasi słuchacze

Dwunastoletnia Kasieńka wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. Debiutancka powieść Irlandki Sarah Crossan o polskiej emigrantce zostanie przeniesiona na scenę.26 marca odbyła się premiera "Kasieńki" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz. Natomiast już 2 kwietnia o godz. 17:00 spektakl w Teatrze Miniatura zobaczą nasi słuchacze w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk. Zaproszenia na to wydarzenie od poniedziałku 27 marca rozdajemy na antenie.

SPEKTAKL (NIE TYLKO) DLA NASTOLATKÓW

W Polsce nagradzana książka autorki, która przyleci na premierę przedstawienia do Gdańska, ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry w grudniu 2015 roku. "Kasieńka" to opowieść o walce o siebie wbrew rzeczywistości, o akceptowaniu trudnych prawd i ich przezwyciężaniu. O uprzedzeniach, przyjaźni, pierwszej miłości i sile, jaką może dać odkrywanie i realizacja swoich pasji.

Spektakl jest adresowany do młodzieży w wieku 11+. - To poruszająca opowieść i mam nadzieję, że trafi nie tylko do młodych widzów, ale także do każdego dorosłego - mówi reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz. - W mojej interpretacji to historia nastolatki, która odkrywa siłę do tego, żeby mierzyć się z tym, co spotyka ją w szkole i w domu.

CIAŁO I GŁOS, CZYLI AKTORKA I DEBIUTUJĄCA NASTOLATKA

- Emocje, które zagram, chciałabym przekazać osobom walczącym z nieśmiałością i nieodnajdywaniem się w grupie. Ten spektakl może dać siłę ludziom, którzy poszukują siebie - mówi Edyta Janusz - Ehrlich, która zagra Kasieńkę. Aktorka nie wypowie jednak ani jednego słowa. To, co będzie mówić główna bohaterka zostało nagrane. Głosu udzieliła wybrana w castingu trzynastolatka Anna Andruszkiewicz, której jest to debiut teatralny.

- Śmieję się, że jestem cieniem Kasieńki, czyli ciałem - mówi Edyta Janusz - Ehrlich. - Ale w teatrze najważniejsze są emocje. I tych emocji użyczam tej roli. Oczywiście Ania w swym głosie też je przekazuje, ale ja je pokazuje.

W przedstawieniu zagrają także: Jolanta Darewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Jadwiga Sankowska i Joanna Tomasik.

TEATR CIENI I ANIMACJE

Reżyserka łączy w spektaklu trzy techniki, czyli teatr cieni, transmisję animacji dokonanej przez aktorów i animację komputerową. - Nazywam to swoistym kolażem technologicznym. To jest bardzo teatralne, ale z drugiej strony to jest też kino. Będzie też udźwiękowienie typowe dla filmów animowanych lub rysunkowych - stwierdza reżyserka.

Anna Wieczur-Bluszcz zajmuje się także reżyserią słuchowisk radiowych i odnosi sukcesy. Zrealizowane w studiu Radia Gdańsk słuchowisko dla dzieci "Tam, gdzie mieszka cisza" zdobyło nagrodę dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2016" (TUTAJ przeczytasz o naszej nagrodzonej produkcji).


Przy spektaklu "Kasieńka" współpracowali Urszula Morga i Bartosz Mikołajczyk z studia animacji Esy Floresy. Scenografię zaprojektowała Ewa Gdowiok, realizująca scenografię w teatrze, filmie, telewizji i reklamie, nagrodzona m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni za wnętrza do filmu "Przedwiośnie" w reż. Filipa Bajona. Muzykę przygotował Łukasz Matuszyk.

KULTURALNY WEEKEND Z RADIEM GDAŃSK

Premiera "Kasieńki" odbyła się 26 marca. Natomiast już 2 kwietnia o godz. 17:00 nasi słuchacze będą mogli zobaczyć spektakl. Po raz kolejny organizujemy Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk, czyli zapraszamy Państwa na wyjątkowe przedstawienie. Na widowni zasiądą tylko osoby, które zdobędą bezpłatne bilety w konkursach organizowanych na naszej antenie. Warto słuchać Radia Gdańsk.

Marzena Bakowska

Zobacz Galerię