Kultura
Teatrzyk Błękitnego Czasu źródło: materiały promocyjne

czwartek,

16 marca 2017

14:00

Po pracy lub szkole - grają w teatrze. Zobacz ich w Windzie

Sztuki inspirowane dziełami Samuela Becketta i Sławomira Mrożka, ale także komedia o współczesnych trzydziestolatkach, do której scenariusz napisał twórca kabaretowy Szymon Jachimek. Takie przedstawienia znalazły się w programie Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych.
Odbędą się one już po raz 19. w dniach 17-19 marca w Klubie Winda Gdańskiego Archipelagu Kultury.

NIE MAJĄ SIEDZIB, ALE TWORZENIE TEATRU DAJE IM SZCZĘŚCIE

Przez trzy dni zobaczyć będzie można dziewięć spektakli teatrów, które nie mają własnej siedziby. - Często nie mają gdzie występować. My chcemy pokazać ich przedstawienia i jednocześnie skonfrontować ze sobą. Porównując się nawzajem mogą szukać nowych rozwiązań, rozwijać się, ale także zderzać z widzem - powiedział organizator spotkań Tomasz Kobiela.

- Siłą tych zespołów jest magia teatru - uważa Tomasz Kobiela. - To nie jest tylko młodzież. Często są to osoby dorosłe, dojrzałe. Mimo swego zaangażowania zawodowego, chcą się realizować także w teatrze. To daje im szczęście.

PIERWSZE PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI, PÓŹNIEJ BĘDĄ PROPOZYCJE DLA STARSZYCH WIDZÓW

19. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych rozpocznie w piątek w południe przedstawienie dla dzieci. Teatr Barnaba zaprezentuje "Czerwonego kapturka". O godz. 17:00 Teatr Forum wystawi komediową "Serenadę z Diabłem", inspirowaną dramatem Sławomira Mrożka. Godzinę później (18:00) sceną zawładnie Teatr Teatrans UG z "Wyludniaczem" - przedstawieniem opartym na opowiadaniach Samuela Becketta, w którym aktorzy pokazują zepsucie młodych ludzi za pomocą ruchu i mowy ciała.

Teatr Forum Serenada z Diablem
Komedia "Serenada z diabłem" Teatru Forum, źródło: materiały promocyjne

W sobotę głównie królował będzie śmiech. O godz. 18:00 będzie można zobaczyć "Ambaras" Teatru Pod Mostem, czyli humorystyczny spektakl opowiadający o młodych pensjonarkach żyjących w latach trzydziestych ubiegłego wieku. O 19:00 swoje umiejętności pokażą młodzi kabareciarze improwizujący scenki na żywo. O 20:15 Grupa W Kaczych Butach proponuje "Umowę o arcydzieło", czyli komedię o współczesnych trzydziestolatkach, do której scenariusz napisał twórca kabaretowy Szymon Jachimek.

W niedzielnym programie można znaleźć między innymi jednoaktówkę "Zamysł pana P…" (18:00), której bohater zostaje wmanewrowany w sytuację bez dobrego wyjścia, oraz spektakl "Cayla" (20:00), opowiadający losy szlachcica, który zaczyna pracować w kawiarni, gdzie poznaje kobietę szatana.

WSPOMÓŻ DZIECI OSIEROCONE

Wstęp w piątek jest bezpłatny, a w sobotę i niedzielę kosztuje 5 zł za cały dzień. Podczas Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych zbierane będą datki na rzecz Funduszu Dzieci Osieroconych przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.
Marzena Bakowska