Kultura
Krzysztof Jaryczewski w sklepie Muzyczny Strych w Gdańsku Oliwie w 2016 roku Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

piątek,

17 marca 2017

08:00

Koncert charytatywny dla Krzysztofa Jaryczewskiego. Wystąpią m.in. Tymon Tymański, Apteka, Illusion

Czołówka trójmiejskiej sceny rockowej wystąpi w niedzielę na charytatywnym koncercie na rzecz Krzysztofa Jaryczewskiego, wokalisty zespołu Jary Oddział Zamknięty, który w styczniu przeszedł przeszczep wątroby. Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na jego rehabilitację.
Krzysztof Jaryczewski razem z perkusistą Jarosławem Szlagowskim założył Oddział Zamknięty w 1979 roku. Nagrał z zespołem jego dwie pierwsze oraz najważniejsze płyty "Oddział Zamknięty" i "Reda By Night". Jego piosenki takie jak "Obudź się" czy "Ten wasz świat" wpisały się do kanonu polskiego rocka.


W połowie lat 80. musiał zawiesić karierę z powodu nadużywania alkoholu i narkotyków. Po jego odejściu z zespołu Oddział Zamknięty zawiesił działalność. Wznowił ją w latach 90., jednak po dzień dzisiejszy boryka się z ciągłymi zmianami personalnymi.

NOWA SZANSA

Pod koniec lat 90. Krzysztof Jaryczewski, skreślony przez wielu przyjaciół, dostał od losu ostatnią szansę, którą wykorzystał. Odstawił alkohol i narkotyki. Dzięki kilku operacjom gardła oraz leczeniu, udało mu się wrócić do aktywnego koncertowania. Czując na swoich barkach poczucie obowiązku, zajął się profilaktyką uzależnień.

Po nieudanych próbach powrotu do koncertowania z Oddziałem Zamkniętym, powołał do życia nowy zespół - Jary Oddział Zamknięty, do którego zaprosił m.in. Krzysztofa Zawadkę i Zbigniewa Bieniaka - byłych muzyków jego macierzystej kapeli. W 2016 roku ukazał się debiutancki album grupy "Jary OZ".

KONCERT CHARYTATYWNY

Wokalista nadal borykał się z problemami zdrowotnymi. 26 stycznia przeszedł przeszczep wątroby i obecnie czuje się nieco lepiej. W niedzielę w gdańskim Parlamencie czołowi trójmiejscy artyści rockowi wystąpią na koncercie charytatywnym, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Krzysztofa Jaryczewskiego.

- Jest taka energia wśród muzyków, że gdy mowa o koncercie charytatywnym, to wszyscy się do niego garną. Jest takie poczucie, że bieda nas jednoczy - mówi Tymon Tymański, pomysłodawca koncertu, który również wystąpi w niedzielę w Parlamencie. Obok niego, pojawią się również Apteka, Kobiety, Illusion, Lipali oraz Jary Oddział Zamknięty, jednak bez swojego lidera.

Tymon Tymański oraz Maja Jaryczewska (córka Krzysztofa Jaryczewskiego) oraz Hanna Wdowiak (menedżerka wokalisty) będą w sobotę gośćmi Kamila Wicika w audycji Radio Gdańsk na dachach świata po godzinie 13:00.

Niedzielny koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 w klubie Parlament przy ul. św. Ducha 2 w Gdańsku. Bilety kosztują 39 zł. Koncert poprowadzi Kamil Wicik, dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk.

2f0653659f607deea68e91c8cb41b281 L

Rafał Mrowicki