Kultura
źródło: materiały promocyjne

czwartek,

09 marca 2017

12:00

Kto w Sopocie zabił aktora przed próbą? Wyjaśni się w czasie Festiwalu Radiowego Kryminału

Anna Cieślak, Aleksandra Radwan, Andrzej Ferenc i Krzysztof Gordon - między innymi w ich interpretacji będzie można posłuchać kryminalnych opowieści w Sopocie. W najbliższy weekend, czyli w dniach 11-12 marca, w Teatrze na plaży znów będzie gościł Teatrzyk "Zielone Oko".
- W tym roku imprezę nazwaliśmy Festiwalem Radiowego Kryminału - mówi manager sopockiego teatru Michał Grubman.

ZNANI AKTORZY, NIEZNANE TEKSTY

Mieszkańcy Trójmiasta rok temu po raz pierwszy mogli posłuchać na żywo słuchowisk kryminalnych. Teatrzyk "Zielone Oko" nawiązuje do cyklu prezentacji radiowych kryminałów pisanych specjalnie na potrzeby Polskiego Radia, emitowany na jego antenie od 1967 roku. W ubiegłym roku sala Teatru na plaży wypełniona była po brzegi fanami takiej sztuki.

- To nie tylko odczytanie tekstu, ale są także rekwizyty, światło i muzyka na żywo. A aktorzy grają, nawiązują kontakt z widownią - opowiada Michał Grubman. Ponownie zaproszono znakomitych aktorów scen warszawskich i trójmiejskich. Kryminalne opowieści przedstawią: Anna Cieślak, Aleksandra Radwan, Andrzej Ferenc, Piotr Michalski, Krzysztof Gordon, Marcin Troński i Przemysław Wyszyński. Muzykę na żywo do każdego ze słuchowisk wykona Krzysztof Ścierański.

Zaprezentowanych zostanie pięć kryminałów - dwa Jana Warenyci (które także wyreżyseruje) oraz trzy Izabeli Żukowskiej (które wyreżyseruje Janusz Kukuła). Warenycia napisał historie współczesne, odnoszące się do czasów PRL. Żukowska umieszcza swoje opowieści w Trójmieście kilkadziesiąt lat temu.

MORDERSTWO W TEATRZE NA PLAŻY

- Niezwykle nam miło, że Izabela Żukowska akcję jednego z kryminałów umieściła w naszym teatrze. Jeden z aktorów zostanie zamordowany przed próbą i dalej wszystko dzieje się u nas - mówi manager Teatru na plaży. Słuchowisko "Próba" zostanie zaprezentowane 12 marca o godz. 17:30.

PROGRAM FESTIWALU RADIOWEGO KRYMINAŁU

11 marca
17:00 - "Oczy meduzy", autor tekstu/reżyseria: Jan Warenycia 
18:30 - "Kumulacja", autor tekstu/reżyseria: Jan Warenycia 

12 marca
16:00 - "Do widzenia, jutra nie będzie", autor tekstu: Izabela Żukowska, reżyseria: Janusz Kukuła
17:30 - "Próba", autor tekstu: Izabela Żukowska, reżyseria: Janusz Kukuła
19:00 - "Oliwa", autor tekstu: Izabela Żukowska, reżyseria: Janusz Kukuła

Bilet na jedno słuchowisko kosztuje 25 zł, wejście na 3 słuchowiska 60 zł, karnet na wszystkie słuchowiska 100 zł.
Marzena Bakowska