Kultura
Fot. pixabay.com

wtorek,

07 marca 2017

16:00

Dzień Kobiet kulturalnie. Poradnik dla szukających imprez na ostatnią chwilę

Kawiarnie i restauracje prześcigają się w ofertach, aby 8 marca przyciągnąć klientów hasłem "Dzień kobiet". Także organizatorzy imprez kulturalnych proponują wydarzenia szczególnie myśląc o paniach.
W Trójmieście można wybrać się na koncert z przebojami Beatlesów w aranżacji Vadima Brodskiego, posłuchać hitów dawnych polskich kompozytorów, spotkać się z Justyną Steczkowską lub wybrać się na spektakl "Być jak Elizabeth Taylor", w którym grają m.in. Małgorzata Foremniak i Paweł Deląg.

HIT GONI HIT

Największe przeboje Beatlesów w aranżacjach na skrzypce i orkiestrę autorstwa Vadima Brodskiego można posłuchać o godz. 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej. Polsko-ukraińskiemu wirtuozowi skrzypiec będzie towarzyszyć 8-osobowy zespół muzyczny. Nie zabraknie takich hitów jak: "Yesterday", "Can’t buy me love", "Yellow submarine". Będą też żarty muzyczne w oparciu o najsłynniejsze utwory muzyki klasycznej Mozarta, Beethovena oraz muzykę cygańską Sarasate.

Piosenki Władysława Szpilmana, Henryka Warsa, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego wypełnią program koncertu, który o godz. 20:00 odbędzie się w Sopocie. W kościele św. Jerzego wystąpi Polska Filharmonia Kameralna Sopot, soliści: Janusz Szrom i Justyna Tucka oraz jazzmani z Artur Jurek Trio i saksofonista Wojciech Staroniewicz. - Świętujemy co roku Dzień Kobiet, ale z przymrużeniem oka. Na pewno publiczność będzie się dobrze bawić - zapewnia Radio Gdańsk dyrygent Wojciech Rajski.

Utwory Bułata Okudżawy i Władimira Wysockiego wypełnią wieczór w TOPOS Cafe. O godz. 19:00 zacznie się koncert Volodymyra Bilokura (Volodii), godzinę wcześniej będzie można spotkać się z Joanną Gralińską - prozaiczką, autorką opowiadań o kobietach i dla kobiet oraz z poetką Bogumiłą Bartnik.

A MOŻE DO TEATRU?

W Gdyni zaplanowano spektakle z kobietami w tle. W Teatrze Muzycznym o 17:30 i 20:15 można zobaczyć przedstawienie impresaryjne "Być jak Elizabeth Taylor" z udziałem takich gwiazd jak Małgorzata Foremniak i Paweł Deląg. W repertuarze Teatru Miejskiego jest spektakl "Cafe Luna", który opowiada o kobietach ciągle na coś lub kogoś czekających. Sztuka jest inspirowana klimatem filmów Pedro Almodóvara.

W Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni odbędzie się o godz. 17:00 wykład o kobietach w PRL. O tym jak "świętowały" gdynianki pół wieku temu opowie Małgorzata Sokołowska - wydawca, publicystka, autorka książek poświęconych Gdyni.

7 marca Justyna Steczkowska zaprezentuje się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Ale nie opuszcza jeszcze Trójmiasta. 8 marca o godz. 18:00 w empiku w Galerii Bałtyckiej spotka się ze swoimi fanami. Opowie o kulisach powstawania płyty "Anima", a także jej najnowszej, dwupłytowej wersji CD+DVD, która jest rejestracją koncertu wokalistki podczas występu w londyńskim Union Chapel.

ŚWIĘTOWANIE PO 8 MARCA

Gdański Archipelag Kultury będzie świętował nieco później - Dom Sztuki 9 marca, w Windzie imprezy zaplanowano 11 marca.

Czym jest słowiańska gimnastyka kobiet? Jak zrobić masaż twarzy? Jak odświeżyć garderobę w jeden dzień? - o tym będzie można się przekonać w Domu Sztuki GAK. 9 marca od 13:00 odbywać się będzie "wymianka" odzieży. Organizatorzy zachęcają panie do przyniesienia rzeczy, które są w dobrym stanie i można je wymienić je na coś innego. O godz. 18:00 jak samodzielnie masować sobie twarz opowie i pokaże Bogumiła Szpila, technik kosmetologii. Po tej prelekcji zaplanowano spotkanie pod hasłem "Słowiańska Gimnastyka Kobiet", czyli rozmowę z Gayą Bożek, terapeutką ruchem i tańcem, socjologiem i podróżniczką oraz z psychoterapeutką Katarzyną Zapał-Śliwińską. Wstęp wolny.

"BABA zawsze wiosenna", czyli impreza z okazji Dnia Kobiet w Windzie GAK odbędzie się 11 marca o godz. 18:00. To swoiste trzy w jednym, czyli trzy imprezy w czasie jednego wieczoru. Najpierw spotkanie z artystkami: Anną Molgą, Alicją Malinowską i Ewą Bator, które opowiedzą o tworzeniu wspólnego domu późno-wiosennego. Później Elwira Twardowska, była dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA i kierownik klubu Plama, opowie o swoich doświadczeniach pracy wieloletniego animatora kultury. Na zakończenie odbędzie się koncert "Okruchy spojrzeń" - utwory skomponowane do wierszy poetki Teresy Ferenc. Kobiety mają wstęp wolny, panowie płacą 20 zł.

Marzena Bakowska