Kultura
Piotr Malach z grupy Gentleman! Fot. Michał Biliński

wtorek,

28 lutego 2017

16:40

The Shipyard, Blindead, Krystyna Stańko i inni. Przypominamy niezwykłe koncerty w Radiu Gdańsk [METROPOLIA JEST OKEY]

Koncerty w ramach cyklu "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk" to wydarzenia wyjątkowe. Występy w radiu dają artystom dużo większe możliwości promowania twórczości, a publiczności niezwykłe doznania. Z okazji wydania nowej składanki "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk vol. 2" przypominamy koncerty artystów, którzy wystąpili w studiu koncertowym Radia Gdańsk w latach 2014-2015.
Cykl "Metropolia jest Okey" przez pięć lat dorobił się wiernej publiczności i dwóch składanek z fragmentami koncertów w studiu Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Właśnie ukazała się nowa płyta "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk vol. 2". Znalazły się na niej utwory m.in. Krystyny Stańko, Ola Walickiego, Przemka Dyakowskiego, Blindead oraz Oczi Cziorne.

Z tej okazji przypominamy koncerty artystów, którzy wystąpili w studiu koncertowym Radia Gdańsk w latach 2014-2015.


Partnerem Radia Gdańsk przy organizacji koncertów jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.


NAWROCKI FOLK COMPUTER BAND


26 stycznia 2014 roku w Radiu Gdańsk wystąpił Nawrocki Folk Computer Band, czyli solowy projekt Grzegorza Nawrockiego. Debiutancka płyta lidera zespołu Kobiety trafiła do sklepów jesienią 2013 roku. Krążek wydany nakładem niezależnej wytwórni Thin Man Records został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytykę.THE SUNLIT EARTH

23 lutego 2014 roku w studiu im. Janusza Hajduna wystąpiła grupa The Sunlit Earth. Promowała u nas debiutancką płytę pt. "Between the lines". Krążek miał swoją premierę właśnie podczas koncertu z cyklu "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk".


GENTLEMAN!

24. występem z cyklu "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk" był występ trójmiejskiej grupy Gentleman!. Zespół promował swoją drugą płytę "Cinco de Mayo". Usłyszeliśmy siedemnaście utworów, w tym dziesięć z nowej płyty. Do tego pięć piosenki z albumu debiutanckiego i dwie zupełnie nowe.


DICK4DICK

27 kwietnia w studiu im. Janusza Hajduna wystąpiła grypa DICK4DICK. Zespół promował u nas swoją najnowszą, znakomitą płytę pt. "5". I to głównie piosenki z tego krążka usłyszeliśmy. Nie zabrakło też starych szlagierów w nowych aranżacjach.


THE SHIPYARD


W maju 2014 roku koncert w Radiu Gdańsk zagrał trójmiejski zespół The Shipyard. Był to ich drugi występ w studiu im. Janusza Hajduna z udziałem radiowej publiczności. Pierwszy odbył się w sierpniu 2012 roku, kiedy muzycy promowali swój fonograficzny debiut - "We will sea". Tym razem The Shipyard pojawił się z drugim krążkiem - "Water On Mars".


BLINDEAD

29 czerwca w ramach cyklu "Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk" wystąpił rewelacyjny zespół Blindead. Był to koncert wyjątkowy z kilku względów. Grupa przygotowała specjalny set złożony z akustycznych i pół akustycznych wersji swoich piosenek. Jesienią 2014 roku koncert z Radia Gdańsk ukazał się na płycie. Przede wszystkim ważny jest jednak skład, w jakim wystąpił zespół. Jako gość pojawił się gitarzysta Riverside Piotr Grudziński, który zmarł 21 lutego 2016 roku.WILGA


W lipcu na scenie w Studiu im. Janusza Hajduna pojawiła się grupa Wilga (wcześniej znana jako Branches). Zespół bardzo szybko nabył umiejętność tworzenia zwiewnych, a jednocześnie bogato zaaranżowanych i niebanalnych piosenek.

W krótkich singlowych formach muzycy łączą brzmienie gitar, perkusji i subtelnej elektroniki, tworząc pomysłowe i chwytliwe kompozycje, czerpiące z dokonań Grizzly Bear, Touchy Mob czy rodzimego Kristen. Wilga to z jednej strony frapujące rockowe instrumentalne kawałki, a z drugiej emocjonalnie brzmiące ballady.


FUNKLOOPY

31 sierpnia na spotkaliśmy się z muzyką funkową i hip-hopową. W Studiu im. Janusza Hajduna wystąpiła trójmiejska grupa Funkloopy. Zespół powstał w 2007 roku i ma na koncie krążek „Radiofrendli”, którego producentem był Sir Michu, dziś znany m.in. ze współpracy z Tede. Od tamtego czasu doszło do kilku roszad personalnych. Z pierwszego składu do dziś w Funkloopach występują Tomasin i Sasin.KRYSTYNA STAŃKO

Krystyna Stańko od ponad pięciu lat prowadzi swoją audycję muzyczną, w każdą niedzielę od 15:00 w Radiu Gdańsk. - Mogę puszczać muzykę ambitną, ciekawą, często jazzową. Interesują mnie piękne głosy. Tą muzyką się dzielę ze swoimi słuchaczami – zapewnia wokalistka. 26 października wystąpiła w studiu im. Janusza Hajduna.


STATE URGE

Pod koniec listopada na naszej scenie wystąpili muzycy zespołu State Urge.


OCZI CZIORNE

Pierwszym koncertem w ramach cyklu "Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk" w 2015 roku był występ grupy Oczi Cziorne. Dziewczyny wystąpiły na żywo, śpiewały prosto z serca dla radiosłuchaczy i zgromadzonej publiczności. Bohaterki wieczoru promowały najnowszy krążek "a-o-e-i-u-x".IKENGA DUMMERS


W ramach cyklu Metropolia jest Okey gorące, afrykańskie rytmy zaserwowała grupa Ikenga Drummers. Twórczość zespołu Ikenga Drummers to połączenie tradycyjnej muzyki Czarnego Lądu z polskimi elementami rocka i afro jazzu. Grupa czerpie inspirację z wielu źródeł, od afrykańskich pieśni gospel, po polskie utwory ludowe.


POPSYSZE


35. koncert z cyklu Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk zagrała grupa Popsysze. W trakcie koncertu w Radiu Gdańsk muzyczne trio sprawnie animowało atmosferę w studiu. Z rock’n’rollowej energii przenosiło publiczność w bardziej melancholijne klimaty i na odwrót. Zespół zaprezentował materiał z płyty "Popsute". Płyta burzy dotychczasową kompozycję krótkich utworów i prezentuje dłuższe piosenki. Tym razem artyści sięgnęli po inspirację do lat 60. i muzyki gitarowej.


ETNA KONTRABANDE

Za oknami padał deszcz, ale w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna było dużo pogodnej energii. 26 kwietnia na scenie w ramach cyklu Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk wystąpił zespół Etna Kontrabande. Na przekór złej pogodzie saksofonista założył okulary przeciwsłoneczne, a w połączeniu z muzyką zespołu sprawiło to, że zniknęły deszczowe chmury nad Gdańskiem.


PRZEMEK DYAKOWSKI I TAKE IT EASY

Znakomity jazzman Przemek Dyakowski koncertowo świętował 80. urodziny w Radiu Gdańsk. Była pełna widownia w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna, genialna muzyka, oklaski, goście oraz prezenty. Artysta wystąpił z zespołem Take it Easy, który także obchodził jubileusz: 10-lecia istnienia.


MARIA KA


W ramach 38. koncertu z cyklu "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk" wystąpiła MARIA KA. Grupa powstała w Trójmieście zimą 2013 roku. W składzie znajdziemy muzyków znanych ze współpracy m.in. z zespołami Drekoty, Pogodno i Bielizna. Twórczość MARII KA to fuzja alternatywy, nowej fali, psychodelii i punk - bluesa. To energiczna i zaskakująca muzyka wypełniona świetnie skonstruowanymi polskimi tekstami i niebagatelną charyzmą oraz energią sceniczną liderki.


SOUNDS LIKE THE END OF THE WORLD

Podczas koncertu z cyklu Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk w lipcu 2015 roku wystąpił zespół Sounds Like the End of the World. To pięcioosobowy zespół instrumentalny powstały w maju 2012 roku. W rok później grupa wydała promocyjny mini-albumu "It All Starts Here" zawierający 5 autorskich utworów. A w 2014 roku formacja nagrała debiutancki album "Stages of Delusion". Zespół miał do tej pory przyjemność dzielić scenę z takimi wykonawcami jak: God is An Astronaut, This Will Destroy You, Long Distance Calling, Sleepmakeswaves, Tides From Nebula, Coma, Lipali, Tune czy DispersE.


CZARNE KWIATY

Charyzma, marzenia, śpiew i dobra zabawa. Zespół Czarne Kwiaty porwał publiczność podczas 40. koncertu z cyklu Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk. Pięciu muzyków, pięć charyzmatycznych osobowości. To grupa Czarne Kwiaty. Artyści przyjechali do Radia Gdańsk z debiutanckim albumem "Marzyciele". Podziałali na publiczność jak magnes i Studio Koncertowe im. Janusza Hajduna wypełniło się po brzegi. Spora część publiki przyjechała wspólnie z zespołem z Tczewa.


OLO WALICKI I KASZEBE II

Tym razem przed radiową publicznością zagrał Olo Walicki z zespołem Kaszebe II. Artyści przez cały wieczór dawali z siebie wszystko, pragnąć dostarczyć słuchaczom niezapomnianych doświadczeń muzycznych. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza Kuba Staruszkiewicz, perkusista (grający także w zespole Marii Peszek i Tomka Makowieckiego), który nie szczędził mocnych uderzeń, dzięki czemu nadawał utworom niezwykle intensywny rytm.

Goście Radia Gdańsk usłyszeli tego wieczoru m.in. słynny ,,Kontrabas”, ,,Salomona” czy ,,Las”. Do wielu piosenek grupy tekst napisała Dorota Masłowska – autorka m.in. ,,Wojny polsko-ruskiej”.


TRANQUILIZER

W ten wieczór scena należała do nich. Utalentowanej wokalistki Luny Bystrzanowskiej, gitarzysty Michała Banasika i perkusisty Konrada Ciesielskiego, znanego także z występów w zespole Blindead. Tranquilizer towarzyszyli goście: Rafał Wawszkiewicz (Merkabah), Artur Krychowiak (Nowa Ziemia), Matteo Bassoli (Blindead) oraz William Malcolm (Nightrun).


mich