Kultura
Okładka najnowszej składanki Metropolia Jest Okey. Fot. Jacek Staniszewski

wtorek,

28 lutego 2017

10:11

"Pokazywanie tego, co najlepsze w Trójmieście". Premiera nowej składanki "Metropolia Jest Okey"

"Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk vol. 2" to już druga składanka, zawierająca fragmenty koncertów artystów, którzy wystąpili w studiu koncertowym Radia Gdańsk w latach 2014-2015. Na krążku znajdują się utwory m.in. Krystyny Stańko, Ola Walickiego, Przemka Dyakowskiego, Blindead oraz Oczi Cziorne.

Wewnątrz wydawnictwa są zdjęcia z koncertów autorstwa Michała Bilińskiego, a twórcą okładki jest Jacek Staniszewski z gdańskiej ASP. Płytę można zdobyć w konkursach radiowych na naszej antenie.

- To kontynuacja dokumentacji tej pracy. Pierwsza składanka udokumentowała lata 2012-2013. Są to utwory wybrane przez nas w porozumieniu z muzykami. Maciej Bogusławski te nagrania jeszcze raz miksował i postprodukował, żeby brzmiały świetnie i były dobre na płytę - mówi Kamil Wicik, dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk oraz prowadzący koncerty w ramach cyklu Metropolia Jest Okey.

To właśnie Kamil koordynował pracę związane z tworzeniem muzycznej kompilacji. - Mamy tu połączenie artystów, którzy są na początku swojej drogi, mają na koncie jedną lub dwie płyty, ale mamy też artystów uznanych, jak np. Krystynę Stańko, Ola Walickiego, Przemka Dyakowskiego i Oczi Cziorne. Mam nadzieję, że ta płyta będzie wydawnictwem, które dokumentuje to, co się dzieje w Trójmieście, ale też w naszym studiu. Studio Radia Gdańsk ma ambicje, aby promować tych artystów i pokazywać to, co najlepsze - mówi Kamil.

Jeden z utworów, który znalazł się na wydawnictwie ma szczególne znaczenie. Szóste nagranie z pierwszej płyty upamiętnia Piotra Grudzińskiego, zmarłego przed rokiem gitarzystę grupy Riverside, który w czerwcu 2014 roku wystąpił gościnnie na koncercie zespołu Blindead w studiu Radia Gdańsk. - Blindead nagrywali u nas koncertowy album. Zaproponowałem Mateuszowi Śmierzchalskiemu (gitarzyście Blindead), że damy ten utwór na składankę, żeby kultywować pamięć o tym wspaniałym człowieku i gitarzyście - opowiada Kamil Wicik. 

WYSOKI POZIOM ZESPOŁÓW

Czy wydawnictwo jest świadectwem wysokiego poziomu lokalnej sceny muzycznej? - Myślę, że tak. Zespoły, które się u nas pojawiają to kapele najwyższej próby, tak jak ich muzyka. W skali ogólnopolskiej to są bardzo silne kapele - mówi Kamil Wicik. - Staramy się zapraszać artystów wyjątkowych. Tu dzieje się dużo i jest z czego wybierać. Ta płyta ma z jednej strony promować zespoły trójmiejskie, a z drugiej strony ma pokazywać naszą działalność.

Partnerem Radia Gdańsk w przygotowaniu składanki oraz przy organizacji koncertów jest Nadbałtyckie Centrum Kultury. - Myślę, że cykl Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk doskonale wpisuje się w misje naszych instytucji tj. promowanie lokalnych artystów. Występ w radiu daje dużo większe możliwości promowania twórczości niż np. koncert w klubie - mówi Radosław Jachimowicz z NCK. 

- Wypełnione przez widzów studio Radia Gdańsk świadczy o tym, że nasz cykl dorobił się wiernej publiczności, to efekt ponad 5-letniej współpracy pomiędzy naszymi instytucjami i konsekwentne budowanie artystycznej marki. Jednym z jej elementów są właśnie płyty, na których zawarte są fragmenty występów - piękne wydane i pięknie nagrane. Myślę, że będą miały dużą wartość dla artystów, którzy wystąpili jak i dla słuchaczy, którym uda się tę płytę pozyskać. Na pewno ma ona dużą wartość dla mnie, jako jednego z pomysłodawców - dodaje przedstawiciel Nadbałtyckiego Centrum Kultury. 

 


Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk vol 2. Projekt okładki Jacek StaniszewskiAutor okładki: Jacek Staniszewski (ASP).INTYMNY WYSTĘP

Grzegorz Nawrocki to muzyk znany przede wszystkim z grupy Kobiety. Na najnowszej składance "Metropolia Jest Okey" znalazł się fragment jego występu pod szyldem Nawrocki Folk Computer Band. - Wszelkie koncerty w Studiu Radia Gdańsk wspominam bardzo dobrze, a tamten szczególnie, ponieważ to był mój pierwszy bardziej solowy występ. Było bardzo intymnie. Atmosfera zawsze jest przyjazna i ciepła i dlatego dobrze się tu gra koncerty. W Radiu Gdańsk czuję się trochę jak w domu. W takich warunkach lepiej się gra bardziej minimalistyczne rzeczy - mówi Grzegorz Nawrocki, który ze swoim Nawrocki Folk Computer Band otwiera wydawnictwo utworem "Caballo Blanco". 

DRESZCZYK EMOCJI

Krystyna Stańko to wokalistka uznana na polskim rynku jazzowym, jednak słuchaczom Radia Gdańsk jest szczególnie bliska dzięki niedzielnej audycji muzycznej. Fragment jej występu w Studiu im. Janusza Hajduna również znalazł się na składance. - Moje pierwsze nagrania powstały właśnie w Radiu Gdańsk. Czuję się tutaj trochę jak w domu - mówi wokalistka. - Spotkanie w studiu z publicznością jest zawsze dla mnie ogromnym świętem. Wiadomo, że gdy jest transmisja na żywo, to dodatkowy dreszczyk emocji, bo to jak publiczność przy radioodbiornikach przyjmie te dźwięki zależy też od publiczności zgromadzonej w studiu. Dla mnie to była wielka przyjemność. To, że powstaje płyta, na której znajdują się nagrania wykonawców bardzo zróżnicowanych stylistycznie, to gratka dla słuchaczy. 

DUŻY STRES

Jednym z lepiej rozwijających się zespołów, które znalazły się na składance jest instrumentalna grupa o nazwie Sounds Like The End Of The World. Po występie w studiu Radia Gdańsk latem 2015 roku, zespół zagrał wiele koncertów w Polsce i za granicą oraz przygotował drugi album studyjny, który będzie miał premierę na początku marca. - To był chyba najbardziej stresogenny koncert jaki graliśmy, ze względu właśnie na słuchaczy po drugiej stronie radia - wspomina Michał Baszuro, gitarzysta grupy. - W radiu wszystko dokładnie słychać. Nawet występ na festiwalu Dunk w Belgii (jeden z bardziej znanych europejskich festiwali muzyki post-rockowej - przyp. red.) nie był dla nas tak stresujący - śmieje się gitarzysta. Czemu na składance znalazła się kompozycja "Watching Alex"? - Bardzo lubimy ten numer. Na tle innych utworów z naszej pierwszej płyty ma bardzo dobry odbiór. Zdecydowanie różni się od tego, co pokażemy na drugiej płycie.

- Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała jeszcze długo, bo z pewnością dobrej, trójmiejskiej muzyki nigdy nie zabraknie - podsumowuje Radosław Jachimowicz.

Koncerty w ramach cyklu "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk" są organizowane we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wydanie składanki możliwe było dzięki pomocy miast Gdyni i Sopotu oraz Radia Gdańsk i jego prezesa Andrzeja Liberadzkiego. Patronat medialny nad koncertami ma Trójmiasto.pl oraz Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Lista utworów:

CD1

1. Nawrocki Folk Computer Band - Caballo Blanco
2. The Sunlit Earth – Little screamer
3. Gentleman! – Iluzja
4. Dick 4 Dick – Tak czy nie
5. The Shipyard - But Everything (Deranged)
6. Blindead & Piotr Grudziński – A7bsence
7. Wilga – This coast
8. Funkloopy – Zaloguj się na parkiet
9. Czarne Kwiaty – Marzyciele
10. Krystyna Stańko – Ju nie widza
11. State Urge – Before the dawn

CD 2

1. Oczi Cziorne – AOEIUX
2. Ikenga Drummers – Salam alejkum
3. Popsysze – Rita
4. Etna Kontrabande – Betonowa kwestia
5. Przemek Dyakowski & Take It Easy – Mr. D
6. MARIA KA – Gdybyś
7. Sounds Like The End Of The World – Watching Alex
8. Olo Walicki Kaszebe II – Kontrabas
9. Tranquilizer – Hello

Rafał Mrowicki/mmt