Kultura
Fot. Teatr Miniatura/Piotr Pędziszewski

środa,

22 lutego 2017

15:00

"Tramwaje" - spektakl dla dzieci o pokonywaniu strachu

Nowy tramwaj, zwany Tebim, wyrusza w podróż po Gdańsku, aby odnaleźć swoje imię. Uda mu się to, kiedy pokona strach. O tym opowiada nowy spektakl dla dzieci w wieku od pięciu lat w Teatrze Miniatura w Gdańsku.


26 lutego odbędzie się prapremiera przedstawienia "Tramwaje".

POSZUKIWANIE IMIENIA I POKONYWANIE STRACHU

44 gdańskie tramwaje noszą imiona słynnych mieszkańców, np. Jana Heweliusza, Gabriela Fahrenheita, czy Artura Schopenhauera. Ten fakt stał się główną kanwą scenariusza, który przygotował Romuald Wicza - Pokojski, dyrektor Miniatury. Inspiracją były także opowiadania dzieci z gdańskich szkół przesłane na konkurs literacko-plastyczny Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Fundacji Wspólnota Gdańska i Miasta Gdańsk.

- Pojawia się nowy tramwaj, który jeszcze nie ma swego imienia i musi wybrać się w podróż, żeby zasłużyć na to imię - mówi Romuald Wicza - Pokojski. - Przy okazji mówimy o istotnej rzeczy, jaką jest oswoić strach. Ten nasz Tebi, czyli tramwaj bez imienia, dostanie imię jak nauczy się opanowywać strach.

Reżyser Michał Derlatka chce pokazać różnicę między strachem i lękiem. - Psychologowie rozróżniają te pojęcia. I my też chcemy uzmysłowić widzom, że czym innym jest np. banie się ciemności, która tak naprawdę nam nie zagraża, a banie się skoku w otchłań.


GDAŃSKIE DUCHY

W swej podróży po Gdańsku główny bohater spotyka duchy osób związanych z Gdańskiem. Są to duchy patronów miejskich tramwajów, m.in. Sat Okh, czyli Stanisław Supłatowicz, który urodził się i wychował w wiosce indiańskiej w Kanadzie, a przez wiele lat mieszkał w Gdańsku i tu pisał książki o kulturze i zwyczajach Indian. Tebi spotyka także ducha Krzysztofa Klenczona, muzyka z Czerwonych Gitar oraz pisarkę Stanisławę Przybyszewską.

SPEKTAKL GŁOSEM W SPRAWIE NADANIA IMIENIA TRAMWAJOWI

W trakcie podróży po Gdańsku tramwaj Tebi zdobędzie imię Zbigniewa Cybulskiego. Aktor między innymi w budynku będącym obecnie siedzibą Teatru Miniatura, tworzył legendarny, studencki Teatr Bim-Bom. Spektakl teatralny jest niejako głosem w sprawie nadania imienia Cybulskiego jednemu z gdańskich tramwajów.

- Mamy tu silne lobby, żeby Zbyszek Cybulski doczekał się swego tramwaju - podkreślał w czasie konferencji prasowej Michał Derlatka. - I widzę, że są na to szanse.

Prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki poinformował, że w przyszłym roku pojawi się 15 nowych tramwajów. - Musimy więc poszukać 15 nowych patronów. Pomyślałem o Cybulskim wcześniej, bo ukazała się niedawno książka o nim Doroty Karaś. Na pewno prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zgodzi się, żeby ten aktor był patronem.

Premiera spektaklu dla dzieci "Tramwaje" 26 lutego o godz. 17:00 w Teatrze Miniatura. Obsada: Jakub Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Piotr Srebrowski i Wojciech Stachura. Oprawą muzyczną zajęli się: Sówka Sowińska i Wojciech Brożek, opracowaniem graficznym Anna Dobrowodzka.
Marzena Bakowska

Zobacz Galerię