Kultura
Zabawka drewniana, 2008, własność Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach Fot. A. Leszczyński

środa,

15 lutego 2017

21:00

"Koty pomagały żołnierzom w czasie II wojny światowej". Kocie i psie tajemnice poznasz w Gdańsku

Koty i psy w literaturze, sztuce i historii. O tym opowiada wystawa, którą będzie można oglądać w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Wernisaż ekspozycji "O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie który własnych dróg nie szuka" odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Kota, bo jak podkreśla kuratorka Barbara Maciejewska - chce walczyć ze stereotypami dotyczącymi tych zwierząt.


KOT TO INDYWIDUALISTA, ALE JEST PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA

- O tym, że pies jest przyjacielem człowieka i pracuje na jego rzecz wiemy od dawna. Jednak w stosunku do kotów jest sporo stereotypów, mimo że są one także wiernymi naszymi przyjaciółmi - mówi Barbara Maciejewska. - Kot jest indywidualistą, porusza się bezszelestnie, pamięta wyrządzoną mu krzywdę, ale od wieków pracował na rzecz człowieka. I to nie tylko łowiąc myszy i szczury, czyli chroniąc nasze uprawy.

Koty były na statkach członkami załóg. Stawały się talizmanami. Kiedy jednostka tonęła, czworonożni przyjaciele zawsze byli ratowani.

KOT I PIES NA WOJNIE

Na wystawie będzie można poznać mało znane fakty. Brytyjski rząd opłacił w czasie II wojny światowej wysłanie do okopów kilkuset kotów, które miały nie tylko łapać myszy, ale wprowadzać namiastkę domowego ciepła wśród żołnierzy. - Niektóre zostały pochowane zgodnie z ceremoniałem wojskowym, owinięte flagą brytyjską. Zachowało się wiele zdjęć z kotami w okopach. Współczesne fotografie z Donbasu także świadczą o tym, że żołnierzom i teraz towarzyszą koty - opowiada kuratorka.

Psy w czasie wojny pomagają w utrzymaniu łączności. W Afganistanie i Wietnamie uratowały życie setkom żołnierzy, bo wykrywały pozycje wroga.

NIE ZAWSZE BYLIŚMY W PRZYJAŹNI Z CZWORONOGAMI

Zwiedzając wystawę można poznać zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach - od nadawania im cech boskich w starożytności i w Azji, poprzez wizerunek kota jako wcielenia diabła w późnym średniowieczu, po uznanie praw zwierząt pod koniec XX wieku.

Prezentowane są wizerunki kotów i psów w sztuce (m.in. grafiki, figurki, plakaty) literaturze i folklorze. Dla dzieci przygotowano interaktywne stanowiska, dzięki którym poznają zwierzęta. Przypomniano też bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych, psa Reksia i kota Filemona.

SPOTKANIA POGŁĘBIAJĄCE TEMATYKĘ EKSPOZYCJI

Zaplanowano dla wszystkich grup wiekowych cykl warsztatów i spotkań (w tym z udziałem zwierząt), które pogłębią tematykę zasygnalizowaną na wystawie.

Wernisaż ekspozycji "O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie który własnych dróg nie szuka" odbędzie się 17 lutego o godz. 17.00. Wystawę w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego, który mieści się w Spichlerzu Opackim w Parku Oliwskim, można będzie oglądać do 7 maja.
Marzena Bakowska

Zobacz Galerię