Kultura
W czasie jubileuszu zostaną przypomnieni dawni uczestnicy zajęć, m. in. w nieistniejącym już Morskim Domu Kultury w Nowym Porcie. źródło: materiały prasowe

niedziela,

12 lutego 2017

16:00

50 imprez na 50-lecie GAK. Świętowanie zaczyna się w Walentynki

Gdański Archipelag Kultury, czyli sieć gdańskich domów kultury rozpoczyna 14 lutego obchody 50-lecia swej działalność. W jubileuszowym roku wszystkie imprezy odbywać się będą w ramach jubileuszu, między innymi festiwale FETA i Gdańsk Dźwiga Muzę oraz sezon letni w Teatrze Leśnym.
Zaplanowano również wyjątkowe wydarzenia, między inni wystawę plenerową i galę z przedstawieniem teatralnym.

OD DOMU KULTURY NA ORUNI DO ARCHIPELAGU KULTURY

Miejski Dom Kultury powstał na Oruni w 1967 roku. - Ponieważ przybywało placówek, a działalność wykraczała poza standardowe działania edukacyjne, zaproponowałam zmianę nazwy - mówi dyrektorka GAK Teresa Kuśmierska. W 207 roku Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o przekształceniu Miejskiego Domu Kultury w Gdański Archipelag Kultury.

Obecnie GAK tworzy osiem ośrodków pracujących w różnych dzielnicach: we Wrzeszczu (Winda), Śródmieściu (Scena Muzyczna), na Stogach (Dom Sztuki) Wyspie Sobieszewskiej (Wyspa Skarbów) Zaspie (Plama), w Brzeźnie (Projektornia), Letnicy (Gama) i Oruni (Stacja Orunia, czyli główna siedziba GAK). Wszystkie placówki zaprezentują się w czasie sezonu letniego w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu. Każdy weekend przygotują pracownicy innej placówki.

FETA, GDM I IMPREZY JUBILEUSZOWE

- Świętowanie zaczynamy 14 lutego Walentynkami w stylu lat 60-ych na Lodowisku Miejskim - mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK. - Zaplanowaliśmy muzykę z tamtych lat graną na żywo. Pojawią się piękne kobiety i samochody. Będą konkursy dla zakochanych i pokazy taneczne - dodaje.

Zabawa odbywać się będzie na lodowisku na Placu Zebrań Ludowych w godz. 17:30 - 19:30. Z okazji Walentynek bilet kosztuje 6 zł.

Wszystkie imprezy organizowane przez GAK w 2017 roku będą odbywały się pod hasłem jubileuszu, między innymi festiwale FETA i Gdańsk Dźwiga Muzę. 9 czerwca zaplanowano w Stacji Orunia galę połączoną ze spektaklem teatralnym w reż. Marka Branda i wernisaż plenerowej wystawy "A co z Was wyrośnie?". - Zaprezentujemy osoby, które uczestniczyły w zajęciach w domach kultury i do dziś zajmują się sztuką - mówi Monika Jarząbek, kierowniczka Stacji Orunia, organizatorka wystawy.

Patronat nad obchodami półwiecza działalności GAK objęło Radio Gdańsk.
Marzena Bakowska