Kultura
Strażnicy miejscy debiutują na teatralnej scenie, ucząc bezpieczeństwa najmłodszych widzów. Fot. Teatr Miniatura/Piotr Pędziszewski

piątek,

27 stycznia 2017

22:00

Aktorzy i strażnicy miejscy wspólnie na scenie. Premiera bajki o Jaśku i Małgośce w Teatrze Miniatura

"Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" - premiera przedstawienia lalkowego dla dzieci pod tym tytułem odbędzie się 29 stycznia w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Tekst sztuki napisali i przygotowali spektakl aktorzy, którzy jednocześnie pojawią się na scenie - Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka.


Gośćmi każdego przedstawienia będą także funkcjonariusze gdańskiej Straży Miejskiej.


BAJKA MA UCZYĆ SAMODZIELNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA

Spektakl jest przeznaczony dla dzieci w wieku od czterech lat. - To wariacja na temat znanej bajki o Jasiu i Małgosi. W bardzo żartobliwy sposób mówimy o rzeczach ważnych, na przykład o bezpieczeństwie - wyjaśnia Piotr Kłudka. Przedstawienie uczy także najmłodszych samodzielności, a jednocześnie ostrożności.

- Staraliśmy się pisać ten tekst dwuwymiarowo. Jest on skierowany do dziecka, ale rodzic odczyta inną warstwę - dodaje Magdalena Żulińska. Aktorzy opracowali również warstwę muzyczną spektaklu i piosenki. Do współpracy zaprosili aktora Andrzeja Żaka, który pełni rolę narratora oraz zaprojektował scenografię. Charakterystyczne lalki-robaczki i maski do spektaklu zaprojektowała Agata Żukiewicz, studentka wydziału rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

SCENICZNY DEBIUT STRAŻNIKÓW MIEJSKICH

Po raz pierwszy funkcjonariusze gdańskiej Straży Miejskiej podjęli współpracę z aktorami. Będą po każdym przedstawieniu, które będzie trwało 45 minut, rozmawiać z małymi widzami.

- Nawiązując do przedstawienia i sięgając po niektóre rekwizyty, mundurowi w przyjazny i przystępny sposób przypominają dzieciom podstawy bezpieczeństwa. Maluchy uczą się co robić w przypadku kontaktu z agresywnym zwierzęciem i jak się zachować, gdy zaczepia je obca osoba oraz o czym trzeba pamiętać na ulicy, by nie narażać się na niebezpieczeństwo - tłumaczy rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku Wojciech Siółkowski.

KOLEJNY AUTORSKI SPEKTAKL AKTORÓW

Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka przygotowali spektakl w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To projekt umożliwiający realizację autorskich pomysłów zespołu artystycznego Teatru Miniatura. Do tej pory w jego ramach powstały dwa spektakle dla dorosłych - "Karakonia. Pieśni według Schulza" z inicjatywy Edyty Janusz-Ehrlich i "U stóp drabiny" z inicjatywy Jacka Majoka oraz cykl filmów animowanych dla dzieci "Rodzina Papetów" z pomysłu Wojciecha Stachury.
Marzena Bakowska

Zobacz Galerię