Kultura
Pociąg do miasta 2016 - przedstawienie na tarasie czytelni naukowej Fot. MBP Gdynia

czwartek,

19 stycznia 2017

12:14

Granty kulturalne w Gdyni przyznane. "Pociąg do miasta" doceniony

Gdynia przyznała granty na kulturę. Miasto w tym roku przekaże 375 tysięcy złotych na działanie organizacji, fundacji i stowarzyszeń. Największy grant - 65 tysięcy złotych, otrzymała Fundacja Klinika Kultury za festiwal "Pociąg do miasta".
To było czternaście spektakli w siedem dni w nietypowych miejscach Gdyni. - Postanowiliśmy wyjść z zacisza teatru i pokazywać nasze spektakle w zupełnie nowych lokalizacjach, w miejscach często do tego nieprzystosowanych. Graliśmy na podwórkach restauracji, przy Cechu Rzemiosła, na schodach Muzeum Miasta Gdyni, na podwórku Klubu Ucho czy przed halami targowymi - wymienia Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

DYSKUSJE O OKSYWIU

13 tysięcy złotych trafiło do Stowarzyszenia Traffic Design na przyszłoroczną edycję Map Sentymentalnych. W ubiegłym roku spacer i opowieści odbyły się po Orłowie i Oksywiu. - Na Oksywiu rozmawialiśmy między innymi o Osadzie Rybackiej czy o barakach na ulicy Dickmana, które istnieją do dziś. Dowiedzieliśmy się, że Oksywie było popularnym kierunkiem imprezowym w latach '60 i '70. W Orłowie historia toczyła się wokół tematu letniska i "Adlerówki". Tak jak na Oksywiu mieliśmy kultowy Bar Delfinek, tak w Orłowie dużo historii koncentrowało się wokół Maxima - przypomina Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

ODKRYWAJĄC GRABÓWEK

W tym roku Stowarzyszenie Traffic Design będzie odkrywać Grabówek. Dofinansowanie otrzymały również między innymi Gdynia Blues Festival im. Lecha Pomierskiego, Fundacja Pura na Festiwal Open House Gdynia czy Pomorska Fundacja Filmowa na Pomorskie warsztaty Filmowe.

Łącznie o granty starało się 45 organizacji z Gdyni. Wsparcie finansowe otrzyma 20 z nich.

Magdalena Manasterska/mich