Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

poniedziałek,

02 stycznia 2017

14:00

Będzie się działo! 2017 rokiem Memlinga w Gdańsku

Od układania z wielkich puzzli "Sądu Ostatecznego" na Długim Targu w Gdańsku po konferencję naukową. Rozpoczyna się Rok Hansa Memlinga w Gdańsku.
W szczególny sposób przez najbliższe 12 miesięcy ma być promowany jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach muzealnych.

GDAŃSKI KAPER ZRABOWAŁ DZIEŁO

Tryptyk nie powstał z myślą o Gdańsku. 550 lat temu malarz rozpoczął tworzenie "Sądu Ostatecznego", który zamówił u niego włoski bankier Angelo Tani. Wraz z żoną jest on uwieczniony na skrzydłach ołtarza. W 1473 roku, podczas transportu do Włoch, obraz został zdobyty przez gdańskiego kapra Pawła Beneke i przewieziony do Gdańska.

- Wiele osób nie wie, że mamy tryptyk w swych zbiorach. Niektórzy mówią nawet, że jest to najcenniejsze dzieło sztuki znajdujące się w Polsce - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski. Palmę pierwszeństwa przyznaje się często "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci.

POPULARYZACJA DZIEŁA MEMLINGA

W 2017 roku tryptyk znajdujący się w gdańskim muzeum będzie reklamowany na billboardach i innych nośnikach reklamowych. Zaplanowano także szereg wydarzeń edukacyjnych, w tym plenerowych - jak choćby układanie wielkich puzzli z wizerunkiem tryptyku na Długim Targu, ale także artystyczne, na przykład wystawy.

- Jesienią organizujemy konferencję naukową, której towarzyszyć będzie wystawa opracowana przez prof. Marcina Kalecińskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Na tej ekspozycji będzie można zobaczyć dwa obrazy Memlinga, które zostaną wypożyczone z Muzeum Brukenthala w Sibiu w Rumunii. Te dwa dzieła można już było wcześniej oglądać w Gdańsku, teraz będziemy je gościć ponownie - informuje dyrektor Bonisławski.

Muzeum Narodowe planuje utworzenie strony internetowej poświęconej "Sądowi Ostatecznemu", która będzie w kilku wersjach językowych (m.in. po angielsku, niemiecku i chińsku). Skomponowano operę inspirowaną dziejami obrazu, którą wystawi Opera Bałtycka. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wyda komiks na motywach z tryptyku. Całość wydarzeń związanych z Rokiem Memlinga koordynują Muzeum Narodowe i Fundacja Gdańska.

RADIO GDAŃSK DOŁĄCZYŁO DO OBCHODÓW

Radio Gdańsk także włączyło się w obchody Roku Memlinga. Co dwa tygodnie mówić będziemy o tryptyku w audycji "Peron - Skarby Kultury Pomorza". Zapraszamy w każdą drugą i czwartą środę miesiąca o godz. 21:30. Po emisji audycja będzie dostępna na radiogdansk.pl.

KALENDARZ Z TRYPTYKIEM

Muzeum Narodowe wydało po raz drugi kalendarz, który przybliża słynny obraz. Najbardziej znane fragmenty pokazywane są na 12 planszach. Można go kupić w sklepikach działających w oddziałach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kosztuje 28 złotych. W poniedziałek i wtorek można wygrać ten kalendarz w konkursach organizowanych na naszej antenie.
Marzena Bakowska